Ulubiony napój Polaków, a szkodzi. Lepiej zamienić na zdrowsze wersje
Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Większość osób sięga po jej ekspresowe wersje, które można szybko zaparzyć, bez konieczności odmierzania liści czy używania sitka. Choć to wygodne rozwiązanie, coraz więcej badań wskazuje na to, że herbata w torebkach może być źródłem mikroplastiku.
1. Czym jest mikroplastik i dlaczego jest groźny?
Mikroplastik to mikroskopijne cząstki plastiku, które powstają w wyniku rozpadu większych tworzyw sztucznych. Są one obecne w wodzie, glebie, powietrzu, a także w żywności i napojach. Ich wpływ na zdrowie człowieka wciąż jest badany, jednak dotychczasowe ustalenia nie napawają optymizmem.
Według naukowców mikroplastik może gromadzić się w organizmie i prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, takich jak:
zaburzenia hormonalne,
przewlekłe stany zapalne,
uszkodzenia komórek,
zwiększone ryzyko chorób metabolicznych.
Niestety, plastik stał się nieodłącznym elementem współczesnego świata. W związku z tym warto ograniczać jego spożycie tam, gdzie jest to możliwe - na przykład eliminując herbaty ekspresowe.
2. Co ujawniły badania dotyczące herbaty w torebkach?
Niedawno naukowcy z Universitat Autònoma de Barcelona przeprowadzili analizę popularnych herbat ekspresowych dostępnych na rynku. Ich badania wykazały, że torebki z herbatą wydzielają do napoju ogromne ilości mikroplastiku podczas parzenia.
Materiały, z których wykonane były badane torebki, to między innymi:
celuloza,
nylon,
polipropylen.
Co to oznacza dla konsumenta? Gdy zalewamy wrzątkiem herbatę w torebce, do napoju mogą uwalniać się tysiące cząsteczek plastiku, które następnie trafiają do naszego organizmu. Nanoplastiki mogą przenikać do komórek i wywoływać stres oksydacyjny, co może prowadzić do stanów zapalnych i uszkodzeń tkanek.
Mikroplastiki mogą też działać jak nośniki toksyn i metali ciężkich, które osadzają się w przewodzie pokarmowym i mogą prowadzić do podrażnień jelit, a nawet do zmian w mikrobiocie jelitowej. Mają też potencjalne działanie rakotwórcze.
Zobacz także: Kupujesz kawę na wynos? Uważaj, oprócz kofeiny pochłaniasz coś jeszcze
3. Czy warto zrezygnować z herbaty ekspresowej?
Zdaniem dietetyków i ekspertów ds. zdrowego żywienia warto ograniczyć spożycie herbaty ekspresowej, jeśli chcemy zmniejszyć ilość spożywanego mikroplastiku. Dietetyczka Anna Jedrej w jednym ze swoich wpisów w mediach społecznościowych zwróciła uwagę na ten problem, zachęcając do zastąpienia herbat ekspresowych ich zdrowszymi alternatywami.
"Herbata w torebkach to kolejne źródło mikroplastiku, którego w naszym środowisku coraz więcej" - zauważa w swoim wpisie na Instagramie.
Aby ograniczyć spożycie mikroplastiku, warto sięgnąć po herbatę liściastą, która ma nie tylko lepszy skład, ale również intensywniejszy aromat i smak. Oto kilka prostych zasad, które pomogą w świadomym wybieraniu herbaty:
Kupuj herbaty liściaste - najlepiej w papierowych lub szklanych opakowaniach, bez plastikowych dodatków.
Używaj metalowych lub bambusowych sitek - pozwalają one na zaparzenie herbaty bez konieczności używania plastikowych torebek.
Wybieraj herbaty z ekologicznych źródeł - im mniej przetworzona herbata, tym lepiej dla zdrowia.
Unikaj herbat w plastikowych torebkach - często są one wykonane z nylonu, który pod wpływem wysokiej temperatury może wydzielać szkodliwe substancje.
Herbata ekspresowa to szybkie i wygodne rozwiązanie, ale może wiązać się z nieświadomym spożywaniem mikroplastiku, który jest szkodliwy dla zdrowia. Proste zmiany w codziennych nawykach mogą znacząco wpłynąć na nasze zdrowie i środowisko.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.