W Polsce już się o niej prawie nie pamięta. Skarbnica witamin i minerałów
Mirabelka, niegdyś powszechna na polskich wsiach żółta śliwka, dziś jest rzadziej spotykana w ogrodach. Choć na świecie co roku zbiera się ponad 20 tysięcy ton tych owoców, w Polsce o mirabelce nieco się zapomniało. Warto jednak przypomnieć sobie o jej wyjątkowych walorach smakowych i zdrowotnych.
1. Skąd wzięła się mirabelka?
Pochodząca z Azji mirabelka trafiła do Europy prawdopodobnie w XIII wieku za sprawą francuskiego hrabiego René-le-Bon, który sprowadził ją do Lotaryngii. Tam rozpoczęto masową uprawę tej rośliny, a owoc stał się jednym z symboli regionu. W Polsce mirabelki rosły dziko przy domach, drogach i w lasach, zwłaszcza na wsiach.
Mirabelka to podgatunek śliwy domowej z rodziny różowatych. Rośnie jako niski krzew lub małe drzewo, kwitnąc w kwietniu drobnymi, białymi kwiatami o intensywnym zapachu. Choć nie są one szczególnie miododajne, pszczoły chętnie je odwiedzają. Owoce są niewielkie, o średnicy około trzech centymetrów, z dużą pestką łatwo oddzielającą się od słodkiego miąższu.
Często mylona ze śliwą wiśniową, mirabelka różni się od niej smakiem i konsystencją owoców. Obecnie w Polsce można spotkać odmianę "Flotową" oraz "mirabelkę z Nancy". Flotowa, sprowadzona z Austrii, ma żółte owoce z białym nalotem i słodko-kwaśnym smakiem. Mirabelka z Nancy, pochodząca z Lotaryngii, charakteryzuje się złocistożółtymi owocami z czerwonym rumieńcem.
2. Właściwości mirabelek
Według USDA National Nutrient Database for Standard Reference, 100 gram mirabelek dostarcza tylko 60 kcal. Są bogatym źródłem błonnika, magnezu, potasu, żelaza i fosforu. Zawierają także beta-karoten oraz witaminy K, C i E, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Badanie z 2016 roku ("A systematic review on the health effects of plums") potwierdza wszechstronne właściwości prozdrowotne mirabelek. Ich regularne spożywanie wspomaga trawienie, obniża poziom cholesterolu, wzmacnia odporność, opóźnia proces starzenia się skóry, poprawia funkcje poznawcze i zapobiega osteoporozie. Należy jednak pamiętać, by jeść je z umiarem, gdyż zawarty w nich sorbitol i pektyny mogą działać przeczyszczająco.
Mirabelki doskonale nadają się na przetwory: dżemy, powidła, kompoty, syropy czy nalewki. Stanowią też znakomity dodatek do mięs i ciast, wprowadzając słodko-kwaśny akcent.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl