Warto jeść 4 daktyle dziennie. Takich zmian możemy się spodziewać
Daktyle to nie tylko wartościowa przekąska dla sportowców, ale także zdrowszy zamiennik cukru i źródło wielu niezwykle cennych witamin i minerałów. Dlaczego warto je jeść?
1. Wartości odżywcze daktyli
Daktyle dostarczają istotnych składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Według danych USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych), porcja czterech daktyli (około 100 gramów) dostarcza:
40 proc. dziennej dawki miedzi,
23 proc. potasu,
15 proc. magnezu,
17 proc. witaminy B6,
14 proc. manganu.
Potas i magnez wpływają pozytywnie na układ krwionośny, a witamina B6 wspiera funkcje mózgu oraz procesy metaboliczne.
Jedną z największych zalet daktyli jest wysoka zawartość antyoksydantów, które pomagają zwalczać stres oksydacyjny, chroniąc organizm przed chorobami przewlekłymi, w tym chorobami serca, cukrzycą i nowotworami.
Daktyle zawierają m.in.
flawonoidy, które działają przeciwzapalnie i wspierają zdrowie mózgu;
karotenoidy, dbające o zdrowie serca i wzrok;
kwas fenolowy, który ma silne właściwości przeciwzapalne.
2. Wsparcie dla jelit, serca, mózgu i kości
Błonnik zawarty w daktylach wspiera zdrowie jelit, ułatwiając trawienie i zapobiegając zaparciom. Działa również jak prebiotyk, karmiąc dobre bakterie w jelitach, co przyczynia się do lepszego wchłaniania składników odżywczych oraz wspiera odporność. 100 gramów daktyli dostarcza około 7 gramów błonnika, czyli ilość porównywalną z filiżanką pełnoziarnistego makaronu.
Zobacz też: Podawali im żurawinę. Taki był skutek po miesiącu
Co więcej, dzięki zawartości potasu i magnezu, daktyle pomagają regulować ciśnienie krwi i obniżać poziom cholesterolu, zmniejszając ryzyko miażdżycy. Regularne spożywanie daktyli wspiera również zdrowie kości.
Daktyle są również bogate w witaminę B6, która wspiera produkcję serotoniny i norepinefryny, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i regulacji nastroju. Dzięki antyoksydantom daktyle mogą zmniejszać stany zapalne w mózgu, potencjalnie obniżając ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak m.in. alzheimer.
3. Naturalny zamiennik cukru
Dzięki wysokiej zawartości naturalnych cukrów, daktyle są świetnym źródłem szybkiej energii, dlatego chętnie sięgają po nie sportowcy.
Duże ilości błonnika sprawiają jednak, że energia uwalnia się stopniowo, unikając nagłych skoków poziomu cukru we krwi. Daktyle mogą być więc o wiele zdrowszym zamiennikiem cukru w przepisach.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl