Wcale nie takie zdrowe. Uważaj na te produkty
Lekarze zalecają, by zrezygnować z czerwonego mięsa, w związku z czym coraz więcej osób zwraca się w stronę diety wegetariańskiej i wegańskiej. Niewłaściwy wybór produktów może mieć jednak dramatyczne skutki.
1. Roślinne zamienniki mięsa
Wegetarianie nie jedzą mięsa, z kolei weganie ze swojego jadłospisu eliminują wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Roślinnych alternatyw na rynku jest całkiem sporo, ale należy uważać.
Dieta głównie opierająca się na produktach roślinnych może zmniejszyć ryzyko chorób serca, stany zapalne i poprawić samopoczucie. Wszystko to jednak pod warunkiem, że sięgamy po właściwą żywność.
Zastąpienie nabiału i mięsa wcale nie jest takie proste. Jak pokazuje badanie opublikowane w "Lancet Regional Health", nieodpowiednie produkty mogą poważnie odbić się na zdrowiu i doprowadzić do chorób serca.
2. Żywność ultraprzetworzona
Zespół z Uniwersytetu w Sao Paulo w Brazylii, Imperial College w Londynie i Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem prześledził diety 118 tys. Brytyjczyków między 40. a 69. rokiem życia.
Żywność podzielono na owoce, warzywa, zboża, pieczywo, słodycze, ciasta i produkty pochodzenia zwierzęcego, a następnie przypisano oznaczenia 'ultraprzetworzone' i 'nieultraprzetworzone'.
Dokumentację medyczną powiązano z rejestrem zgonów, by określić częstotliwość występowania chorób sercowo-naczyniowych. Wyniki jasno pokazały, że spożywanie żywności ultraprzetworzonej zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu o 15 proc.
Wśród produktów UPF znalazły się wegańskie kiełbaski, burgery, ciasta i chipsy. Wyniki pokazują, że sięganie po roślinne zamienniki może uśpić naszą czujość - zakładamy, że wegańskie opcje są znacznie zdrowsze, a to nieprawda.
3. Nie takie zdrowe
Żywność ultraprzetworzona zawiera dużo tłuszczu, soli i cukru, a jak wiemy, te składniki zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów. To samo tyczy się produktów roślinnych o wysokim stopniu przetworzenia.
W wegańskich zamiennikach znajdziemy też różne niezdrowe dodatki oraz zanieczyszczenia przemysłowe. Fakt, że produkt jest zamiennikiem mięsa, nie oznacza automatycznie, że jest zdrowszy.
Decydując się na dietę wegańską lub wegetariańską warto mieć to na uwadze. Źródeł białka należy poszukiwać w naturalnych formach, a po gotowe produkty sięgać jedynie sporadycznie.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl