Według lekarza nie ma nic lepszego na śniadanie. Stabilizuje cukier, osłania serce
Jak powinno wyglądać śniadanie zdaniem lekarza? Na pewno nie znajdzie się w nim bułka z serem czy owsianka. Jest za to coś innego, co zasługuje na uwagę. Te małe, niepozorne ziarenka mogą chronić przed zaparciami, zmniejszać ryzyko cukrzycy, a nawet chorób serca.
1. Ruch i dieta. Recepta na życie w zdrowiu
Dr John Burke, dyrektor medyczny AXA Health wyjaśnia, że dla serca najważniejsza jest aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Powinna się składać z nieprzetworzonej żywności, pełnowartościowych źródeł białka i tłuszczów nienasyconych.
- Nadwaga może zwiększyć ryzyko chorób serca. Trzymaj się dobrze zbilansowanej diety, bogatej w różnorodne owoce i warzywa. Połącz ją z dużą aktywnością fizyczną, aby zmaksymalizować korzyści - podkreśla w rozmowie z express.co.uk lekarz.
Jak mówi, niepotrzebne są od razu drastyczne zmiany. Wystarczy codziennie wprowadzać zdrowe nawyki metodą małych kroków. Na przykład warto postawić na zdrowe śniadania, w których znajdzie się miejsce dla nasion chia. Lekarz wyjaśnia, że serce je kocha, bo zawierają błonnik, białko, kwasy omega-3, ale też wapń i magnez.
- Te nasiona mogą pomóc ustabilizować poziom cukru we krwi, poprawić trawienie i wesprzeć zdrowie serca. Nasiona chia można łatwo włączyć do koktajli, jogurtów lub stosować jako zamiennik jajek w wypiekach - mówi dr Burke.
Badania prowadzone na nasionach szałwii hiszpańskiej wskazują, że obecny w nich kwas chlorogenowy może wpływać na obniżenie ciśnienia, a działająca przeciwzapalnie kwercetyna chronić serce, zmniejszać ryzyko osteoporozy, a nawet nowotworów. Nasiona chia są też źródłem błonnika, który wpływa na stężenie cholesterolu we krwi i pośrednio bierze udział w prewencji chorób układu krążenia.
2. Tego w menu nie może zabraknąć
W diecie zdaniem dr Burke'a powinno się też znaleźć miejsce na tłuste ryby morskie. Podobnie jak nasiona chia są przede wszystkim cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Jedz tłuste ryby dwa razy w tygodniu. Ryby takie jak makrela, sardynki, świeży tuńczyk i łosoś są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą chronić serce i naczynia krwionośne przed chorobami, bo poprawiają krążenie, zapobiegają powstawaniu zakrzepów i obniżają ciśnienie krwi - wyjaśnia lekarz.
Ostatnim elementem są pełne ziarna, takie jak brązowy ryż czy quinoa. Zwana też komosą ryżowa quinoa jest źródłem błonnika. Poza tym, że pomaga obniżyć poziom "złego" cholesterolu, czyli frakcji LDL, co dodatkowo może stanowić profilaktykę nadciśnienia tętniczego.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl