Trwa ładowanie...

Weganizm - charakterystyka, zasady diety, wady i zalety

Weganizm to bardzo specyficzny i inny tryb życia. Weganie to osoby, które w swoim życiu nie tylko stosują odchudzającą dietę wegańską, lecz często dodatkowo prowadzą specyficzny styl życia. Podstawową zasadą jaka kierują się osoby, które stosują weganizm to eliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale też całego swojego otoczenia. Czym jest weganizm? Kim są weganie, jak wygląda ich dieta? Czy ma wyłącznie zalety, czy również wady?

spis treści

1. Charakterystyka weganizmu

Weganie nie tylko nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego, ale także rezygnują z produktów, których wytworzenie związane jest w jakikolwiek sposób z eksploatacją zwierząt (np. nabiał, jajka lub miód). W codziennym funkcjonowaniu osoby praktykujące weganizm, nie korzystają z ubrań, które wytworzone zostały z odzwierzęcych surowców (wełna, futra, skóra, a także jedwab) ani z kosmetyków, które podczas produkcji były testowane na zwierzętach.

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Weganie w każdej sytuacji prowadzą tryb życia zgodny z ich przekonaniami. Sprzeciwiają się i rezygnują z bywania w cyrku, zoo. Weganie przyjmują możliwość zerwania ze stosowania weganizmu w przypadku zagrożenia życia i konieczności przetrwania.

7 rzeczy, które sprawiają, że warzywa w twojej diecie są mniej zdrowe
7 rzeczy, które sprawiają, że warzywa w twojej diecie są mniej zdrowe [8 zdjęć]

Załadowałeś swój koszyk w warzywniaku po brzegi? To świetnie! Planujesz w przyszłym tygodniu serwować

zobacz galerię

2. Zasady diety wegańskiej

Dieta, którą stosują osoby praktykujący weganizm jest bardzo restrykcyjna. Bazuje na produktach pochodzenia roślinnego. Zakłada wyeliminowanie nie tylko miesa ale także produktów pochodzenia zwierzęcego.

Filarami diety wegan są produkty należące do pięciu elementarnych grup pokarmowych:

  • warzywa i owoce,
  • zboża (pszenica, żyto, owies, proso)
  • produkty zbożowe (pieczywo, makarony, mąka i produkty mączne),
  • rośliny strączkowe, które stanowią bogate źródło wapnia i białka (różne gatunki fasoli, soja, soczewica, ciecierzyca, groch i bób),
  • orzechy,
  • nasiona (siemię lniane, pestki słonecznik, sezam, pestki dyni)
  • tłuszcze roślinne,
  • grzyby.
Weganie nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego
Weganie nie spożywają produktów pochodzenia zwierzęcego

Zamiennikiem dla mleka pochodzenia zwierzęcego jest dla wegan mleko roślinne – sojowe (źródło wapnia) lub ryżowe, weganie spożywają również tofu (ser otrzymywany z mleka sojowego). W diecie wegan istotne jest to, aby dostarczać organizmowi jak największej ilości witamin oraz składników odżywczych.

W tym celu o ile to możliwe, zaleca się weganom spożywać surowe produkty, nie poddane obróbce termicznej. Jeśli istnieje konieczność przetworzenia żywności wskazane jest gotowanie lub duszenie, należy unikać smażenia. Jeśli planujesz przejść na weganizm, pamiętaj, że organizm należy stopniowo przyzwyczajać do zmian.

3. Zalety i wady posiłków bez mięsa

Dieta wegan ma zarówno plusy jak i minusy. Weganizm jest wskazany dla osób, które mają problem z otyłością, ogranicza możliwość wystąpienia nadciśnienia, chorób układu krążenia, a także cukrzycy typu II, chorób nowotworowych, kamicy żółciowej, dolegliwości woreczka żółciowego, zaparć, hemoroidów i próchnicy zębów.

To musisz wiedzieć

Jednak, aby dieta wegan mogła korzystnie wpływać na organizm, musi być dobrze zbilansowana. Nieodpowiednio ułożona dieta wegańska może destrukcyjnie wpływać na organizm, powodując niedobór witaminy D, B12, białka, wapnia, żelaza oraz cynku.

Zbyt niski poziom wartości odżywczych oraz składników mineralnych w produktach może prowadzić do takich chorób jak: anemia, osteoporoza, krzywica, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia menstruacji. Należy zachować szczególna ostrożność w przypadku dzieci, dieta wegańska nie jest wskazana dla tej grupy wiekowej. Dojrzewający i dorastający młody organizm potrzebuje produktów, które zakazane są w diecie wegańskiej .

Mgr Monika Konieczna
Weganizm zalety i wady
Weganizm zalety i wady (123rf)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.