Trwa ładowanie...

Wiosenna herbatka. Białe kwiaty wspierają wątrobę, obniżają ciśnienie, pomagają na reumatyzm

 Karolina Rozmus
26.05.2023 09:46
Herbatka z robinii akacjowej łagodzi nerwy i zmniejsza ból głowy, a także usprawnia krążenie
Herbatka z robinii akacjowej łagodzi nerwy i zmniejsza ból głowy, a także usprawnia krążenie (Getty Images)

W maju i czerwcu zakwita wyjątkowa roślina, robinia akacjowa. Białe, zebrane w grona kwiaty kuszą przyjemnym zapachem, ale to nie jest jedyny atut akacji. W rzeczywistości ma wiele właściwości prozdrowotnych, które ucieszą zwłaszcza osoby cierpiące na bóle głowy i zmagające się z nadciśnieniem.

spis treści

1. Niegdyś roślina ozdobna, dziś cenny surowiec lekarski

Robinia akacjowa czy grochodrzew akacjowy (Robinia pseudoacacia L.) pochodzi ze wschodnich części Ameryki Północnej, ale roślina zakorzeniła się i upowszechniła już na całym świecie. W XVII wieku uznawana była wyłącznie za roślinę ozdobną, jednak niedługo później zaczęto ją cenić z uwagi na jej drewno, traktowano jako roślinę miododajną, a przede wszystkim – leczniczą.

To dlatego, że robinia akacjowa, potocznie zwana akacją, zawiera:

Zobacz film: "Ziołowe sposoby na oczyszczenie nerek"
  • olejki eteryczne,
  • antocyjany, czyli roślinne barwniki, które wykazują silne działanie przeciwzapalne,
  • flawonoidy, które przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników.

Moment kwitnienia to najlepszy czas na zrywanie tych niepozornych białych kwiatów. Należy obcinać całe grona, a następnie oddzielić je od szypułek. Kwiaty można smażyć w cieście naleśnikowym, konserwować niczym płatki róży w cukrze, ale także suszyć i wykorzystywać do przygotowywania zdrowotnego naparu. Temperatura podczas suszenia nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza, a pomieszczenie, w którym przygotowujemy susz, powinno być suche i zacienione. Kwiaty należy rozkładać pojedynczo, w rzędach.

Jeśli po ususzeniu surowiec pozostaje biały i wonny, to znak, że proces przebiegł pomyślnie, a susz jest wartościowym surowcem lekarskim.

Robinia akacjowa to cenny surowiec lekarski
Robinia akacjowa to cenny surowiec lekarski (Pixabay)

2. Herbatka akacjowa. Na nerki, krążenie i spokojny sen

Uznaje się, że ten surowiec lekarski ma właściwości moczopędne, rozkurczowe i usprawniające krążenie krwi.

Napary z robinii działają też uspokajająco i kojąco na układ nerwowy, a także poprawiają jakość snu. Mogą też przeciwdziałać lub łagodzić bóle głowy w przebiegu migren.

Herbatkę akacjową warto stosować również zewnętrznie. Okłady łagodzą stany zapalne spojówek, a stosowana jako tonik może zmniejszać objawy trądziku różowatego.

Hydrolat kwiatowy sprawdzi się też do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju cery – tłustej, normalnej czy wrażliwej lub suchej. Można z wykorzystaniem suszonych kwiatów przygotowywać aromatyczną, wykazującą działanie uspokajające kąpiel.

Kwiaty robinii akacjowej mają także szereg innych, cennych zalet:

  • wzmacniają układ odpornościowy,
  • mogą łagodzić dolegliwości trawienne, np. zgagę,
  • wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe,
  • łagodzą objawy chorób reumatycznych,
  • stymulują prawidłową pracę wątroby,
  • wspierają pracę nerek dzięki działaniu moczopędnemu.

Do przygotowania leczniczej herbatki wystarczy jedna łyżka suszu, który trzeba zalać 250 ml gorącej wody. Kwiaty należy parzyć przez 20 minut pod przykryciem, a następnie przecedzić i pić dwa razy dziennie po jednej szklance naparu.

Herbatka z robinii akacjowej ma jednak swoje przeciwwskazania. Nie należy pić jej na pusty żołądek, a z uwagi na zawartość substancji uczulających nie powinna być też spożywana przez dzieci, kobiety w ciąży czy matki karmiące.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze