Wolotwórcze substancje, fatalne dla tarczycy. Tu znajdziesz ich najwięcej
Mówi się o nich, że są substancjami antyodżywczymi czy też wolotwórczymi. Chodzi o goitrogeny, obecne w wielu produktach roślinnych spożywanych przez nas na co dzień. Mogą zmniejszać przyswajalność lub zaburzać wchłanianie jodu i upośledzać pracę tarczycy.
1. Czym są goitrogeny?
Szacuje się, że w Polsce problemy z gruczołem tarczowym może mieć nawet 22 procent społeczeństwa. Do najczęstszych, zaburzeń tarczycy należy niedoczynność, która jest skutkiem niedostatecznej produkcji hormonów produkowanych przez narząd. Zarówno w tej chorobie, jak i w nadczynności tarczycy, mogą pojawić się tzw. wola związane z niedoborem jodu.
Ich tworzeniu sprzyjają niektóre produkty bogate w goitrogeny.
Wśród nich wyróżnia się:
- tioglikozydy (glukozynolany) – uwalniają się podczas krojenia warzyw,
- polifenole (przeciwutleniacze) – choć mają działanie przeciwzapalne, mogą ograniczać wchłanianie jodu,
- glikozydy cyjanogenne - w procesie ich rozkładu powstaje kwas pruski czy aceton - zaburzające transport tlenu w organizmie.
2. Tu znajdziesz substancje wolotwórcze
Gdzie znajdują się niektóre z goitrogenów? To przede wszystkim warzywa kapustne (krzyżowe) jak kapusta, brukselka, kalafior, kalarepa czy jarmuż. Lista potencjalnych źródeł substancji wolotwórczych jest jednak znacznie dłuższa.
Znajdują się na niej:
- truskawki,
- szpinak,
- orzeszki ziemne i piniowe,
- soja oraz tofu,
- bataty,
- brzoskwinie,
- gruszki,
- zielona herbata.
Goitrogeny uniemożliwiają jodowi przyłączenie się do hormonów tarczycy, trójjodotyroniny (FT3) oraz tyroksyny (FT4). Niski poziom FT3 oraz FT4 prowadzi do podwyższenia poziomu TSH i tworzenia się woli tarczycowych.
Niewielka ilość produktów zawierających substancje antyodżywcze nie szkodzi, ale na ich nadmiar powinni uważać pacjenci z chorobami tarczycy, a także osoby z niedoborem jodu.
Warto pamiętać, że stężenie goitrogenów jest najwyższe w produktach świeżych, surowych.
- Nie trzeba jednak wykluczać ich z diety. Gotowanie, co ważne bez przykrycia, by ułatwić parowanie niekorzystnych związków, ogranicza ich działanie i ilość w pożywieniu – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk, mgr Karolina Lubas.
- Mogą pojawiać się w diecie pacjenta, choć raczej nie codziennie – dodaje.
Do goitrogenów, które nie ulegają dezaktywacji w procesie obróbki termicznej, należą izoflawony obecne w soi i produktach na jej bazie.
By zmniejszyć działanie goitrogenów, należy również zapewnić odpowiednią podaż jodu poprzez dietę – ok. 160 mg na dobę – oraz unikać ich łączenia z lekami stosowanymi w leczeniu chorób tarczycy.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl