Wsyp do herbaty zamiast cukru. Kilogramy zaczną spadać
Niektórym trudno sobie wyobrazić herbatę bez łyżeczki czy dwóch cukru. Niestety ten pozornie niewinny dodatek w dłuższej perspektywie może wyrządzić wiele szkód, poczynając od dodatkowych kilogramów, na zaburzeniach gospodarki węglowodanowej kończąc. A gdyby go zastąpić i to wcale nie słodzikiem?
1. Dodaj pieprz do herbaty
Dzięki zawartości aktywnych biologicznie związków herbata to prawdziwy napój prozdrowotny. Najnowsze badania wskazują również, że nasz organizm czerpie korzyści nie tylko w przypadku, gdy jesteśmy amatorami zielonej herbaty. Czarna, biała czy czerwona herbata ułatwiają koncentrację, pobudzają, a także wspierają pracę mózgu. Herbata obniża poziom cholesterolu i zapobiega chorobie niedokrwiennej serca oraz miażdżycy. Normalizuje ciśnienie i chroni naczynia krwionośne. Może więc być potężnym narzędziem profilaktycznym zapobiegającym zawałom serca czy udarom mózgu.
Herbata wspiera również utratę nadmiarowych kilogramów, ponieważ wykazuje korzystne działanie na ludzki metabolizm. Oczywiście pod jednym warunkiem: że darujemy sobie cukier, mleko, smakowe syropy czy sok z malin lub alkohol. Warto pić herbatę bez żadnych dodatków, choć jest kilka wyjątków od tej reguły.
Jednym z dozwolonych, a nawet pożądanych dodatków do gorącego naparu, jeśli chcemy podkręcić metabolizm, jest pieprz. Wszystko przez to, że jest źródłem kapsaicyny, znanej nam najlepiej za sprawą papryki chili. Kapsaicyna, która odpowiada za pikanterię, jest termogenikiem, substancją, która stymuluje proces termogenezy, wytwarzania przez organizm ciepła. Drugi składnik pieprzu to piperyna, która również sprzyja metabolizmowi.
Jak smakuje herbata z pieprzem? Bez obaw, na początek wystarczy szczypta, z czasem jednak może się okazać, że lekko pikantny smak podnosi walor napoju.
2. Dodawaj bezkarnie. Te dodatki do herbaty pokochasz
Amatorzy zdrowej herbaty mogą eksperymentować z dodatkami do woli. Jeśli poza pieprzem dodamy do naparu kurkumę, zyskamy prozdrowotny, przeciwzapalny napój. Wspiera proszku.
Idealnym dodatkiem do herbaty są też inne rozgrzewające przyprawy – imbir oraz cynamon. Wykazują właściwości przeciwdrobnoustrojowe, rozgrzewające i przeciwzapalne, nadadzą się zatem jako dodatek do herbaty w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli dodamy imbir do zielonej herbaty, możemy spodziewać się jeszcze jednej korzyści – obniżania poziomu glukozy we krwi. Jedno z badań, które przeprowadził Hessien Mohamed i wsp., wskazuje nawet, że to połączenie może ograniczać proces kancerogenezy w raku płuc.
Z kolei korzenny gorący napój zawierający goździki, cynamon, kurkumę czy kardamon, wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Wspomaga leczenie infekcji przeziębieniowych i bólu gardła.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl