Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń. To wykryto w "najzdrowszej czekoladzie świata"
Któż z nas nie lubi gorzkiej czekolady? Produkt ten stanowi doskonałą alternatywę dla czekolady mlecznej, a przy tym skutecznie poprawia nastrój i smakuje wybornie. Niestety, wyniki badania przeprowadzonego przez amerykańską organizacją konsumencką non-profit Consumer Reports, wykazały obecność szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich w 28 tabliczkach ciemnej czekolady. Słodycze zawierały ołów i kadm.
1. Co to jest gorzka czekolada?
Gorzka czekolada od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Produkowana jest przede wszystkim z ziaren kakaowca właściwego, masła kakaowego oraz cukru. Terminu „gorzka czekolada” używa się w odniesieniu do tych tabliczek, w składzie których znaleźć można od od 70 aż do 99 procent czystego kakao. Wiele doniesień wskazuje na dobroczynny wpływ danego wyrobu kakaowego. Ciemne czekolady zawierają w swoim składzie:
- węglowodany,
- tłuszcze,
- witaminy z grupy B,
- witaminę A,
- witaminę E,
- cynk,
- żelazo,
- magnez oraz potas.
2. Zatrważające wyniki badań gorzkiej czekolady
Mogłoby się wydawać, że gorzka czekolada to samo zdrowie, ponieważ wykazuje ona działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, przeciwskurczowe, przeciwdepresyjne oraz neuroprotekcyjne.
Niestety, testy przeprowadzone przez niezależną, amerykańską organizacją non-profit Consumer Reports potwierdziły występowanie dwóch metali ciężkich w 28 tabliczkach ciemnej czekolady różnych marek.
Szkodliwe substancje znaleziono w słodyczach produkowanych przez takie firmy jak Taza Chocolate, Mast, Lindt, Dove, Theo's czy Herschey's, Trader Joe's Dark Chocolate Lover's czy Valrhona. Specjaliści, którzy przeprowadzali badanie stwierdzili obecność dwóch toksycznych substancji: ołowiu i kadmu.
Aby ustalić, czy limity dla metali ciężkich w słodyczach zostały niebezpiecznie przekroczone, instytucja konsumencka Consumer Reports porównała je ze standardami określonymi przez Kalifornijskie Biuro do spraw Oceny Zagrożeń dla Zdrowia Środowiskowego (OEHHA). Według wytycznych, konsumenci nie powinni spożywać więcej niż 0,5 mikrograma ołowiu i 4,1 mikrograma kadmu w ciągu doby.
Co ciekawe, w 23 przebadanych tabliczkach ciemnej czekolady znaleziono 2,5 razy więcej ołowiu oraz trzy razy więcej kadmu niż dopuszczają normy.
3. Jak bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia mogą być czekolady zawierające dużą ilość ołowiu i kadmu?
Osoby, które zapoznały się z wynikami badań Consumer Reports z pewnością zastanawiają się, jak bardzo szkodliwe dla zdrowia mogą być czekolady zawierające dużą ilość ołowiu czy kadmu?
Mimo, że metale ciężkie mogą doprowadzić do odwapnienia kości, zmian w obrębie [[układu kostnego](https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-uklad-kostny-czlowieka), problemów układu sercowo naczyniowego, problemów z pamięcią czy schorzeń płuc, konsumenci musieliby zjadać przynajmniej jedną czekoladę gorzką dziennie przez dłuższy okres, by zaobserwować negatywne skutki zdrowotne. Reasumując, mimo przekroczonych norm gorzkie czekolady nadal nie stanowią bezpośredniego zagrożenia, jeśli nie sięgamy po nie każdego dnia.
Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl