Trwa ładowanie...

Wyrzuć je z diety już przed 40 rokiem życia. Przyspieszają starzenie i rujnują zdrowie

 Aleksandra Zaborowska
19.04.2024 08:36
Im szybciej wyrzucisz je z diety, tym lepiej dla twojego zdrowia
Im szybciej wyrzucisz je z diety, tym lepiej dla twojego zdrowia (Getty Images)

Naukowcy od lat ostrzegają przed szkodliwym wpływem produktów spożywczych obecnych w dietach bardzo wielu osób. Niektóre nie mają absolutnie żadnych korzystnych dla zdrowia właściwości, a i tak je jemy...

spis treści

1. Wyeliminuj z diety: cukier

Istnieją produkty, które spożywane w nadmiarze sieją spustoszenie w organizmie, sprzyjają stanom zapalnym, a nawet przyspieszają starzenie. Chociaż zrównoważona dieta to taka, w której jest miejsce również na sporadyczne drobne grzeszki dla przyjemności, warto zadbać o to, aby jej podstawą były zdrowe, bogate w składniki odżywcze produkty. Co więc warto spożywać w jak najmniejszych (a najlepiej zupełnie śladowych) ilościach?

Od lat nazywany jest przez lekarzy “białą śmiercią”. Niszczy włókna kolagenowe, których szybki rozpad prowadzi do przyspieszonego starzenia się skóry czy stawów. Nadmierne spożycie cukru to też oczywiście prosta droga do nadwagi, otyłości i wszystkich związanych z nimi chorób takich jak cukrzyca typu 2, miażdżyca, nadciśnienie i wiele innych. Warto jednak pamiętać także o tym, że cukier absorbuje wodę, dlatego, gdy tylko skusisz się na coś słodkiego, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu.

2. Alkohol? Najlepiej w ogóle

O szkodliwości alkoholu teoretycznie wiedzą wszyscy, a jednak statystyki dotyczące jego nadmiernego spożywania przez Polaków nadal wyglądają alarmująco. Alkohol odwadnia, przyspiesza starzenie całego organizmu, obciąża wątrobę, zabija szare komórki. W dodatku oferuje same puste kalorie i praktycznie żadnych wartości odżywczych.

Zobacz film: "Ile cukru kryje się w serkach homogenizowanych?"

3. Unikaj żywności przetworzonej i konserwantów

Nie jest tajemnicą, że żywność przetworzona to źródło niezdrowego tłuszczu, węglowodanów prostych, a także składników o potencjalnie kancerogennym działaniu jak konserwanty bogate m.in. kwas benzoesowy i benzoesany oraz azotyny i azotany czy fosforany.

Warto jednak pamiętać, że rezygnacja z tych produktów to jeden z dwóch elementów zdrowego odżywiania: drugim jest oczywiście komponowanie swojego codziennego jadłospisu w oparciu o dużą ilość warzyw i owoców, chude mięso i nabiał, a także węglowodany pochodzące z produktów pełnoziarnistych czy kasz oraz zdrowe kwasy tłuszczowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze