Wystarczy już jedna puszka. Tak może odbić się na śnie
Najnowsze badania wskazują, że nawet sporadyczne spożywanie napojów energetycznych – zaledwie jedna, dwie lub trzy puszki tygodniowo – ma znaczący wpływ na sen.
1. Konsekwencje picia napojów energetycznych
Od dawna wiemy, że spożywanie napojów energetycznych może prowadzić do szeregu niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Kofeina, będąca potężnym stymulantem, może wpływać negatywnie na układ nerwowy, prowadząc do zwiększonego napięcia nerwowego, a nawet zaburzeń lękowych.
Tauryna, choć naturalnie występuje w organizmie, w nadmiarze może zaburzać równowagę elektrolitową i wpływać na funkcjonowanie serca, a cukier (zazwyczaj dodawany do napojów energetycznych w nadmiarze) zwiększa ryzyko otyłości i problemów metabolicznych.
2. Wpływ energetyków na sen
Tymczasem u osób w wieku od 18 do 35 lat, które regularnie sięgają po napoje energetyczne, zaobserwowano skrócenie czasu snu o pół godziny dziennie w porównaniu z osobami, które po tego typu napoje nie sięgają.
U mężczyzn, którzy piją dwa lub trzy napoje energetyczne tygodniowo, zauważono o 35 proc. większą tendencję do kładzenia się spać po północy. Co więcej, 52 proc. z nich śpi częściej mniej niż sześć godzin na dobę.
Badanie wykazało również, że 60 proc. osób regularnie spożywających napoje energetyczne budzi się w nocy częściej niż osoby, które ich nie piją lub robią to rzadko.
Wśród kobiet ryzyko późniejszego kładzenia się spać było o 20 proc. wyższe, a prawdopodobieństwo spania krócej niż sześć godzin oraz obudzenia się w nocy – odpowiednio o 58 proc. i 24 proc. wyższe.
3. Zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce weszło w życie nowe prawo, które zakazuje sprzedaży napojów energetycznych osobom poniżej 18. roku życia. W świetle nowych przepisów, za napój energetyczny uznaje się każdy produkt zawierający powyżej 150 mg/l kofeiny lub tauryny, z wyjątkiem tych, w których te substancje występują naturalnie.
Każdy podmiot handlowy, który sprzeda te produkty osobom poniżej 18. roku życia na obszarze szkół i innych jednostek oświatowych oraz w wolnostojących automatach może zostać obciążony grzywną do 2000 złotych. Podobne sankcje dotyczą kierowników sklepów i lokali gastronomicznych, którzy są odpowiedzialni za nadzór i zapobieganie sprzedaży tych napojów w swoich placówkach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl