Trwa ładowanie...

Zaburzenia w odżywianiu

Aby rozpoznać zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia czy anoreksja, dostępna jest prosta i szybka metoda oparta na 5 pytaniach. Pytania są krótkie i łatwe do zapamiętania, a jednocześnie ułatwiają skuteczne wykrywanie i leczenie zaburzeń odżywiania. Kwestionariusz nazywa się SCOFF i jest prostym i skutecznym narzędziem do rozpoznawania zaburzeń odżywiania, co w konsekwencji ułatwia ich leczenie. Został zatwierdzony na podstawie badań przeprowadzonych na pacjentach klinicznych, następnie wśród studentów, dał również pozytywne rezultaty w medycynie ogólnej.

Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

1. Ankieta na rozpoznanie zaburzeń odżywiania

  1. Czy zdarzyło Ci się wywołać wymioty, ponieważ nie czułeś/aś się dobrze z "pełnym brzuchem"?
  2. Czy boisz się, że straciłeś/łaś kontrolę nad ilościami spożywanego jedzenia?
  3. Czy ostatnio schudłeś/łaś więcej niż 6 kilogramów w mniej niż 3 miesiące?
  4. Czy uważasz, że jesteś za gruby/a, podczas gdy wszyscy naokoło twierdzą, że jesteś za chudy/a?
  5. Czy jedzenie zajmuje dominujące miejsce w Twoim życiu?

Dwie odpowiedzi pozytywne lub więcej na powyższe pięć pytań wskazuje na zaburzenia odżywiania, które wymagają zastosowania odpowiedniego leczenia.

2. Leczenie anoreksji

Kwestionariusz był testowany na populacji żeńskiej i okazał się bardzo skuteczny. Dzięki niemu udało się wykryć 85% zaburzeń odżywiania (objawy anoreksji i bulimii).

Problem anoreksji i bulimii dotyka najczęściej osoby w wieku dojrzewania. Ten trudny okres w życiu, kiedy młoda osoba przestaje być dzieckiem i powoli wkracza w świat dorosłych, może być okazją do wystąpienia zaburzeń odżywiania. Świadczą one o problemach natury psychologicznej, które należy traktować bardzo poważnie i szybko leczyć. Anoreksja i bulimia najczęściej dotyka młode dziewczyny, ale nie tylko.

Zaburzenia odżywiania są często bagatelizowane przez otoczenie. Tymczasem są one na tyle poważne, że niezbędne jest zarówno leczenie, również szpitalne, jak i wsparcie psychologiczne.

Anoreksja - alarmujące sygnały:

  • Nagły i znaczący spadek wagi.
  • Spadek wagi, któremu towarzyszą wymioty, czasem towarzyszące okresom bulimii, i brak menstruacji.
  • Aktywność intelektualna i fizyczna pozostaje bez zmian, co często utrudnia zauważenie problemu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.