Zakazane o poranku. Ból brzucha i wzdęcia gwarantowane
Kiszonki to jeden z naszych skarbów narodowych. Świetnie smakują, są prawdziwą bombą witamin i minerałów, ale tylko pod jednym warunkiem. Lepiej zapomnieć o nich podczas śniadania.
1. Nie jedz kiszonek na czczo
Ogórki kiszone, małosolne, kapusta to produkty bardzo zdrowe, warto jednak poczekać z ich spożywaniem i nie sięgać po nie na czczo.
Kiszonki jako fermentowana żywność stymulują wydzielanie soków trawiennych. Jest to niezwykle istotne, szczególnie podczas spożywania obfitych i ciężkostrawnych posiłków. Jednakże, jeśli zjemy kiszonki na czczo, nasz żołądek, będąc pobudzony do pracy, nie będzie miał czego trawić. W rezultacie możemy przynieść sobie więcej szkód niż korzyści, bo jelita mogą cierpieć przez cały dzień.
Może to prowadzić do bólu brzucha i wzdęć. Dlatego też na śniadanie lepiej wybrać coś innego, a z kiszonkami poczekać. Z tego samego powodu, nie zaleca się również picia soku z kiszonek, np. szczególnie lubianego przez Polaków zakwasu z buraków.
Na kiszone warzywa, w szczególności kapustę, powinny uważać także osoby, które borykają się z:
- chorobami nerek,
- schorzeniami wątroby,
- nadciśnienie tętniczym,
- nietolerancją histaminy,
- niedoczynnością tarczycy,
- kamicą szczawianowo-wapniowa.
Pozostali mogą, a nawet powinni po nie sięgać jak najczęściej.
2. Zbawienie dla przewodu pokarmowego
Kiszonki są niekwestionowanym królem polskiej kuchni. Warto docenić nie tylko ich smak, ale również korzyści zdrowotne, które oferują. Są prawdziwą skarbnicą cennych witamin i minerałów, dlatego też coraz częściej zalicza się je do tzw. superfoods.
Kwas mlekowy zawarty w kiszonkach ma pozytywny wpływ na florę bakteryjną jelit i cały układ trawienny. Kiszonki poprawiają proces trawienia i przyspieszają metabolizm. Są pomocne w walce z niestrawnością i zgagą, a także z chorobą wrzodową i zespołem jelita drażliwego. Dodatkowo wspierają pracę wątroby.
Fermentowane produkty, takie jak kiszone ogórki czy kapusta, są również bogate w cenne witaminy i minerały. Znajdziemy w nich przede wszystkim witaminy C, E i K, a także witaminy z grupy B. Kiszonki zawierają również sole mineralne i organiczne związki siarki, które wzmacniają skórę, włosy i paznokcie. Błonnik zawarty w kiszonkach wspiera prawidłową pracę jelit i zapobiega zaparciom.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl