Trwa ładowanie...

Zakazane po 40. Przyspiesza starzenie, powoduje tycie i jest przyczyną wielu chorób

Avatar placeholder
05.09.2023 12:39
Zapomnij po 40 roku życia. Zapycha tętnice, sprzyja cukrzycy
Zapomnij po 40 roku życia. Zapycha tętnice, sprzyja cukrzycy (Getty Images)

W miarę upływu lat, nasz organizm przechodzi wiele istotnych zmian. Metabolizm zaczyna spowalniać, a ryzyko rozwoju różnorodnych chorób wzrasta. Dlatego po przekroczeniu 40 roku życia, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na codzienną dietę oraz na nasze nawyki związane ze stylem życia.

spis treści

1. Jak zachować zdrowie i dobrą kondycję?

Nasze codzienne nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na zdrowie, zwłaszcza po przekroczeniu 40 roku życia. W tym okresie jesteśmy bardziej narażeni na rozwój takich chorób jak nowotwory, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Dlatego tak ważne jest, abyśmy zwracali uwagę na to, co jemy.

Jeśli chcemy dbać o zdrowie i wygląd, powinniśmy ograniczyć do minimum, a najlepiej całkowicie zrezygnować z wysokoprzetworzonej żywności, potraw smażonych w głębokim tłuszczu oraz produktów bogatych w cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, sól, tłuszcze trans oraz sztuczne polepszacze smaku, zapachu i inne środki konserwujące. Tego typu żywność prowadzi do zatkania tętnic cholesterolem, tworzenia się złogów w jelitach oraz podnosi ciśnienie i poziom cukru we krwi.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

W naszej codziennej diecie nie powinno zabraknąć świeżych warzyw i owoców, które są źródłem związków roślinnych o właściwościach antyoksydacyjnych. Przeciwutleniacze chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, obniżają ryzyko rozwoju komórek nowotworowych w organizmie i opóźniają naturalny proces starzenia się organizmu.

Niezwykle ważne jest także włączenie do diety produktów zawierających witaminę D i K oraz zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Jest to szczególnie istotne dla kobiet przechodzących menopauzę, które cierpią z powodu nocnych potów i uderzeń gorąca.

Z biegiem lat coraz większą rolę w naszym życiu zaczyna odgrywać odpowiednia długość snu. Eksperci są zgodni, że po czterdziestce powinniśmy przesypiać co najmniej siedem lub osiem godzin na dobę. Dzięki temu, nasz organizm ma szansę na pełną regenerację zarówno fizyczną, jak i psychiczną, a my jesteśmy mniej narażeni na dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego i choroby nowotworowe.

W średnim wieku łatwiej jest nam przytyć, dlatego powinniśmy regularnie kontrolować naszą wagę i starać się utrzymać prawidłową masę ciała. Osoby zmagające się z nadwagą i otyłością są bardziej narażone na choroby serca, cukrzycę i inne poważne problemy zdrowotne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze