Nie łącz z ziemniakami. Gnije i fermentuje godzinami w jelitach
Choć ziemniaki to warzywo niezwykle uniwersalne i jednocześnie bardzo zdrowe, nie w każdym połączeniu wyjdzie nam na dobre. Podawane w towarzystwie niektórych produktów może wręcz zaszkodzić.
1. Uniwersalne i zdrowe
Ziemniaki to podstawa wielu dań i jeden z głównych elementów polskiej kuchni. Pomysłów na ich wykorzystanie jest mnóstwo. To mogą być m.in. placki ziemniaczane, pierogi, frytki albo puree. Co więcej, kryje się w nich wiele cennych składników, w tym polifenoli.
Z kolei bulwy ziemniaka zawierają skrobię oporną.Jedzenie warzyw zawierających ten wielocukier przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Kwas masłowy, który powstaje w wyniku fermentacji skrobi opornej, chroni jelito grube przed stanami zapalnymi i nowotworami.
Skrobia oporna obniża też poziom cholesterolu we krwi i pomaga zmniejszyć wydzielanie insuliny po posiłku.
Ziemniaki zawierają też cenne minerały i witaminy:
- witaminę C,
- witaminy z grupy B (tiaminę, pirydoksynę, ryboflawinę),
- żelazo,
- cynk,
- miedź,
- wapń,
- magnez,
- potas,
- fosfor.
2. Zapomnij o tym połączeniu
By cieszyć się w pełni smakiem ziemniaków i ich wpływem na zdrowie, należy pamiętać o kluczowej zasadzie. Chodzi o to, jak je podajemy, bo w połączeniu z niektórymi produktami, mogą zaszkodzić.
Duet z tłustym mięsem to jeden z najgorszych wyborów, choć niestety w Polsce bardzo popularny. Tymczasem połączenie ze schabowym czy mielonym kotletem wieprzowym może prowadzić do problemów żołądkowych. Taki obiad może spowolnić trawienie i spotęgować procesy gnilne i fermentacyjne w jelitach.
Nic więc dziwnego, że po takim posiłku mogą pojawić się m.in.
- zgaga,
- wzdęcia,
- uczucie ciężkości,
- przelewanie w brzuchu,
- zaparcia.
Lepiej też powstrzymać się od jedzenia ziemniaków z dodatkiem masła. Połączenie z tłuszczem to kaloryczna pułapka, która może być pierwszym krokiem do nadwagi i otyłości. Taki duet może też zwiększać poziom cukru we krwi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl