Zakazane przy chorej tarczycy. Zwłaszcza na śniadanie
Niedoczynność tarczycy to zaburzenie endokrynologiczne, w którym tarczyca produkuje mniejszą ilość hormonów, niż potrzebuje tego organizm. W leczeniu ważne są leki, ale też odpowiednia dieta zawierająca dużo błonnika. Są jednak produkty, na które trzeba uważać.
1. Dieta przy niedoczynności tarczycy
Dietetyk Arkadiusz Matras w najnowszym poście opublikowanym na profilu ''Dietetyka Nie Na Żarty" podkreśla, że osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy nigdy nie powinny na śniadanie sięgać po tofu czy napoje sojowe.
- Tofu i napój sojowy dostarczają izoflawonów sojowych, które mogą ograniczać wchłanianie leków stosowanych w niedoczynności tarczycy, czyli L-tyroksyny. Napój sojowy dostarcza około 10 mg izoflawonów na 100 ml, a tofu 30 mg na 100 g produktu - wyjaśnia ekspert.
- Ograniczone wchłanianie leku powoduje, że lekarz będzie musiał zwiększyć twoje dawki na przykład z 50 do 100 mikrogramów, aby osiągnąć ten sam efekt terapeutyczny. Naszym podopiecznym proponujemy, żeby odczekać cztery godziny między przyjęciem leku a pierwszą porcją produktów sojowych - zaznacza.
Dietetyk przyznaje, że soja nie jest jedynym produktem, który zaburza wchłanianie lewotyroksyny, z czego część pacjentów nie zdaje sobie sprawy. Podobne działanie wykazuje wiele ziół, leków czy suplementów z błonnikiem.
2. Objawy niedoczynności tarczycy
Niedoczynność tarczycy powoduje spowolnienie procesów metabolicznych w organizmie. Choroba może się rozwinąć m.in. w wyniku nieprawidłowego poziomu jodu, infekcji wirusowej, przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, leczenia nadczynności tarczycy, nowotworu tarczycy lub farmakoterapii stosowanej w leczeniu innych chorób.
Jakie mogą być objawy niedoczynności tarczycy?
- przyrost wagi,
- senność,
- osłabienie i brak energii,
- zaburzenia pamięci i problemy z koncentracją,
- uczucie zimna,
- nadmierna suchość skóry,
- pogorszenie nastroju.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dzieje-sie.wp.pl