Pij, nie żałuj sobie. "Zmniejsza ryzyko tworzenia się skrzepów w żyłach"
Zakrzepica to podstępna choroba żył, która rozwija się po cichu, ale nieleczona może przyczyniać się do zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu. Każdego roku zabija ponad 500 tys. Europejczyków. W wielu przypadkach chorobie czy śmierci z jej powodu można zapobiec. Jednym z najłatwiejszych sposobów profilaktyki jest wprowadzenie nawyku picia odpowiedniej ilości pewnego napoju.
1. Niebezpieczna zakrzepica rozwija się po cichu
Zakrzepica żył głębokich to choroba, która dotyka ok. 100 tys. Polaków. Jest śmiertelnie niebezpieczna i podstępna, ponieważ tworzące się w żyłach zakrzepy mogą nie dawać żadnych objawów. Jednocześnie ich pojawienie się może stwarzać zagrożenie dla życia, np. w sytuacji, gdy skrzep oderwie się od ściany naczynia i powędruje do płuc. Zatorowość płucna może zabić w błyskawicznym tempie.
Najbardziej narażone na rozwój zakrzepicy są seniorzy po 60. roku życia, a także osoby, które są przez jakiś czas unieruchomione – np. po operacji, złamaniach kończyn czy podczas pobytu w szpitalu.
Kolejną grupą, która powinna mieć się na baczności, są osoby z otyłością czy stosujące doustną antykoncepcję hormonalną, a także wiodące siedzący tryb życia, np. spędzające przed ekranem komputera osiem godzin każdego dnia.
2. Pij codziennie. Rozrzedza krew i zapobiega zakrzepom
Ruch, regularne kontrole lekarskie i czujność na objawy mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Jest jeszcze coś. Dr Sunni Patel, ekspert w dziedzinie zdrowia jelit z certyfikatem w zakresie żywienia, przyznaje, że jeśli chodzi o profilaktykę, kluczowe jest picie wody. Nie ma lepszego produktu na zachowania ciała w formie i ochrony narządów przed chorobami.
- Picie odpowiedniej ilości wody pomaga utrzymać właściwą objętość krwi i wspomaga optymalne krążenie. Wystarczające nawodnienie zapewnia płynny przepływ krwi przez naczynia krwionośne, zmniejszając ryzyko tworzenia się skrzepów – tłumaczy w rozmowie z Express.co.uk.
Dodaje, że woda rozrzedza również niektóre składniki krwi jak trombocyty czy fibrynogen, które biorą udział w tworzeniu się skrzepów. Z drugiej strony odwodnienie organizmu sprzyja większej gęstości krwi i podatności na tworzenie zakrzepów.
Jaka ilość wody jest wystarczająca, by zmniejszyć ryzyko? Na to pytanie ekspert nie ma prostej odpowiedzi. Tłumaczy, że utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu zależne jest od wielu czynników, m.in. wieku, płci, poziomu aktywności czy klimatu, w jakim żyjemy. Zazwyczaj zaleca się, by wypijać co najmniej dwa litry wody dziennie. Dr Patel przyznaje, że warto też polegać na sygnałach, jakie wysyła nam organizm.
- Pragnienie to mechanizm, który pomaga regulować równowagę płynów, więc picie, gdy czujesz pragnienie, jest ogólnie dobrą wskazówką, że potrzebujesz nawodnienia – podkreśla.
Woda to najlepszy napój chroniący przed tworzeniem się zakrzepów. W profilaktyce i leczeniu zakrzepicy niewskazane są produkty bogate w cukier i węglowodany rafinowane, dotyczy to także słodkich napojów gazowanych. Kolejnym dietetycznym czynnikiem ryzyka tworzenia zakrzepów są tłuszcze trans obecne w żywności wysokoprzetworzonej, a także tłuszcze nasycone, obecne w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak nabiał, masło, smalec czy mięso.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl