Trwa ładowanie...

Zalecają 400 gramów dziennie. Złota rada dietetyków na idealny posiłek

18 proc. młodych ludzi wskazuje warzywa jako produkt, po który sięgają najczęściej
18 proc. młodych ludzi wskazuje warzywa jako produkt, po który sięgają najczęściej (Adobe Stock)

Jak wygląda dieta młodych Polaków? Jak często sięgają po owoce i warzywa? Czy mają świadomość dotyczącą zasad prawidłowo skomponowanej diety? Wyniki ostatnich badań przeprowadzonych przez Krajową Unię Producentów Soków dotyczące nawyków żywieniowych młodych Polaków, wskazują na pozytywny trend.

spis treści

1. 400 g codziennie - tak zalecają dietetycy

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia osoby dorosłe powinny każdego dnia spożywać łącznie około 400 g warzyw i owoców, w podziale na pięć porcji. Warzywa i owoce są przede wszystkim cennych źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i fitozwiązków.

Część tych substancji ma działania antyoksydacyjne - przeciwdziałają namnażaniu wolnych rodników i biorą udział w obronie organizmu przed bakteriami czy wirusami.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 4. Nawyki żywieniowe młodych Polaków"

Eksperci wskazują na ich właściwości również w profilaktyce cukrzycy, otyłości i chorób neurodegeneracyjnych.

Badania pokazują, że większość młodych osób do perfekcji opanowała teorię dotyczącą zdrowej i zbilansowanej diety, gorzej z przełożeniem tej wiedzy w praktykę.

- My wiemy, jak się odżywiać. Generalnie większość osób wie o tym, że należy jeść przede wszystkim warzywa, owoce, żeby opierać swoją dietę na produktach roślinnych, a produkty zwierzęce spożywać w mniejszej ilości. Potem przychodzi codzienność i wybieramy to, co z nawyku lubimy zjadać, a to już niekoniecznie pokrywa się z zaleceniami prawidłowego żywienia - komentował w programie "Wasze Zdrowie" dr hab. lek. Dariusz Włodarek, prof. SGGW, dietetyk i żywieniowiec z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW.

2. Po warzywa młodzi sięgają częściej niż po owoce

W badaniu realizowanym przez Krajową Unię Producentów Soków - 18 proc. młodych ludzi wskazało warzywa jako produkt, po który najczęściej sięgają.

Dieta bogata w warzywa i owoce zmniejsza ryzyka zachorowania na wiele schorzeń onkologicznych
Dieta bogata w warzywa i owoce zmniejsza ryzyka zachorowania na wiele schorzeń onkologicznych (Adobe Stock)

Bardziej zaskakujące były dane dotyczące owoców - wypadły w rankingu popularności gorzej niż warzywa - na pierwszym miejscu w diecie wskazało je siedem proc. badanych, na drugim - 15 proc. ankietowanych. W pytaniu o dominujący produkt w diecie - młodzi wymieniali warzywa na trzecim miejscu, a owoce dopiero na piątym.

- To jest bardzo dobry trend, bo warzywa powinny stanowić w tej proporcji dwie trzecie, a jedną trzecią - owoce. To wynika z tego, że owoce jedzone w bardzo dużych ilościach dostarczać mogą zbyt dużej ilości kalorii. To ilość czyni kaloryczność - wyjaśnia dr Włodarek i podkreśla, że powinniśmy przemycać warzywa do każdego głównego posiłku. Warto po nie sięgać również jako przekąskę - między głównymi posiłkami.

Jak powinno wyglądać idealne śniadanie? - Połowę talerza powinny stanowić warzywa i owoce - wskazuje ekspert.

- To jest to, o co walczą żywieniowcy, dietetycy i również lekarze, żeby pierwszym posiłkiem było śniadanie, ale ważne, żeby nie tylko zjadać to śniadanie, ale złożyć je z właściwych produktów i już przy śniadaniu pamiętać o warzywach i owocach - przypomina dr Włodarek.

3. Skąd młodzi ludzie czerpią wiedzę na temat diety?

Autorzy badań postanowili też sprawdzić, jak najlepiej dotrzeć do młodych ludzi z kampanią informacyjną - zapytali, skąd najczęściej czerpią wiedzę na temat żywności i żywienia. Ankietowani wskazywali, że głównym kanałem przekazu są dla nich social media. Dr Włodarek przyznaje, że to nie jest zaskoczeniem. Ważne, żeby zwracać uwagę na to, czy autor przekazu jest godny zaufania i przekazuje informacje oparte o naukową wiedzę.

- W tych badaniach zwróciłem uwagę na bardzo ciekawą rzecz, że co czwarta osoba czerpie informacje z publikacji naukowych - to jest bardzo dobry trend. To jest bardzo duży odsetek osób, które po taką wiedzę sięgają. To wiedza oparta na badaniach naukowych jest tą rzetelną wiedzą, a nie ta oparta na naszych przeczuciach czy przyzwyczajeniach - podkreśla.

To potwierdza, że rośnie świadomość dietetyczna Polaków.

- Wiedza to jedno, praktyka drugie. Coraz więcej osób docenia, że zdrowa dieta to też kwestia profilaktyki chorób i staje się coraz bardziej modne, żeby się zdrowo odżywiać - puentuje specjalista żywienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze