Trwa ładowanie...

Zanieczyszczone pieczywo. GIS ostrzega przed konsekwencjami

Avatar placeholder
27.06.2024 12:34
Ostrzegają przed takim pieczywem. GIS podaje powody
Ostrzegają przed takim pieczywem. GIS podaje powody (Getty Images)

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed pieczywem z pestkami dyni, które mogą być zanieczyszczone orzeszkami ziemnymi. W przypadku osób uczulonych takie wypieki mogą być zagrożeniem nawet dla życia.

spis treści

1. GIS ostrzega przed zanieczyszczonymi wypiekami

GIS wydał ostrzeżenie przed pieczywem, w którym mogły się znaleźć pestki dyni zanieczyszczone orzeszkami ziemnymi.

Chodzi o konkretne bezglutenowe wypieki piekarni Ultraeuropa. Jak poinformowała inspekcja, w jednej z partii surowca - pestkach dyni stwierdzono orzeszki ziemne.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

"Część partii pestek dyni została wykorzystana przez Piekarnię bezglutenową Ultraeuropa do produkcji" - poinformował GIS.

Inspektorzy ostrzegają jednocześnie, że jedzenie takich produktów "może stanowić zagrożenie dla osób uczulonych na orzeszki ziemne", bo na etykietach tych produktów nie ma informacji o obecności orzeszków ziemnych.

Jeden z wycofanych chlebów
Jeden z wycofanych chlebów (GIS)

Produkty wprowadzone do obrotu w Polsce, do których dodano zanieczyszczone orzeszkami ziemnymi pestki dyni to: WISO Chleb bezglutenowy (350 g), numery parti: 2405290785, 2406061154, 2405231110, 2405170420, 2405070891, BRACIA PISKORKOWIE ADAM I ANTONI Bezglutenowy chleb z pestkami dyni (350 g), numer partii: 2405100611.

Jeden z wycofanych chlebów
Jeden z wycofanych chlebów (GIS)

2. Kupiłeś? Nie jedz!

GIS poinformował, że piekarnia Ultraeuropa wstrzymała dalszą wysyłkę produktów gotowych, które zawierają w składzie zanieczyszczone pestki dyni i zablokowała pozostałą część partii pestek dyni.

"Ponadto producent prowadzi działania w celu zbadania źródła zanieczyszczenia alergenem i dobrowolnie zalecił natychmiastowe wycofanie gotowych produktów ze sprzedaży na zasadzie ostrożności" - czytamy w komunikacie GIS.

U osób uczulonych po spożyciu orzechów arachidowych wystąpić mogą takie objawy jak: świąd, opuchlizna ust i przełyku, bąble pokrzywkowe, ból brzucha.

Ponadto u osób uczulonych na orzechy może wystąpić śmiertelnie groźny wstrząs anafilaktyczny, czyli ostra reakcja alergiczna, która powoduje spadek ciśnienia i trudności z oddychaniem.

GIS ostrzega, by osoby, które mają alergię na orzeszki ziemne nie jadły produktów wskazanych w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze