Trwa ładowanie...

Zapłacisz nawet 5 tysięcy złotych. Zwróć uwagę na tego grzyba

 Aleksandra Zaborowska
02.10.2024 10:53
Uwaga na grzyby pod ochroną! Kara za zerwanie to nawet 5 tysięcy złotych
Uwaga na grzyby pod ochroną! Kara za zerwanie to nawet 5 tysięcy złotych (Getty Images)

Grzybobranie przyciąga do lasów tysiące Polaków. Nie wszyscy jednak wiedzą, które grzyby należy zrywać, a których nie. Warto więc odświeżyć wiedzę na ten temat, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji wypadu na grzyby.

spis treści

1. Masłoborowik królewski – grzyb pod ścisłą ochroną

Masłoborowik królewski, znany również jako borowik królewski (Boletus regius), to rzadki grzyb, który w Polsce występuje jedynie w kilku miejscach. Ze względu na jego niewielką populację, został objęty ścisłą ochroną prawną. Jak podkreślają Lasy Państwowe, zerwanie choćby jednego owocnika tego grzyba może zaszkodzić środowisku i znacząco wpłynąć na dalsze występowanie tego gatunku. W związku z tym za zniszczenie lub zerwanie masłoborowika królewskiego grozi mandat w wysokości nawet do 5000 złotych.

2. Grzybobranie a prawo

Kary za zbieranie grzybów objętych ochroną wynikają z ustawy o ochronie przyrody. Art. 127 a) tej ustawy przewiduje, że zbieranie chronionych gatunków grzybów, które może zaszkodzić ich populacji, jest karalne grzywną, ograniczeniem wolności, a w skrajnych przypadkach – pozbawieniem wolności do 5 lat.

Zobacz film: "Jak bezpiecznie zbierać grzyby"

Jeśli natomiast ktoś nieświadomie zbierze chronione grzyby, zwykle podlega łagodniejszej karze, czyli grzywnie bądź ograniczeniu wolności.

3. Jakie grzyby są pod ochroną?

W Polsce aż 232 gatunki grzybów są objęte ścisłą ochroną. Oprócz masłoborowika królewskiego, na liście tej znajdują się również inne rzadkie okazy, jak m.in.:

  • boczniak mikołajkowy,
  • trufla wgłębiona,
  • czarka jurajska,
  • szaraczek sosnowy,
  • maślak trydencki.

Pod częściową ochroną znajduje się natomiast 90 gatunków, w tym podgrzybek tęgoskórowy oraz maślak błotny.

Pełen wykaz chronionych grzybów można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 w sprawie ochrony gatunkowej grzybów.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze