Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Boczniak – wartości odżywcze, właściwości lecznicze, kaloryczność, przepisy

Avatar placeholder
Anna Kowalczyk 01.04.2021 12:04
Boczniak – wartości odżywcze, właściwości lecznicze, kaloryczność, przepisy
Boczniak – wartości odżywcze, właściwości lecznicze, kaloryczność, przepisy (Flickr)

Boczniaki to grzyby bardzo smaczne i pełne wartości odżywczych. Mają także właściwości lecznicze, które pomagają w leczeniu niektórych nowotworów. Dlaczego warto jeść boczniaki? Jak je przygotować?

spis treści

1. Co to jest boczniak

Boczniak występuje na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Jest grzybem, który rośnie na drzewach. Najczęściej rośnie na martwych drzewach liściastych takich jak buk, grab, topola, wierzba, akacja, orzech włoski i brzoza.

Boczniak jest grzybem drapieżnym. Głównie występuje na martwych drzewach, ale też atakuje drzewa stare i chore. Boczniak rośnie w skupiskach. Małe i większe okazy boczniaka są ze sobą pozrastane i przypominają ostrygi.

Zobacz film: "Grzyby polskich lasów"

Owocniki boczniaka pojawiają się na drzewach późną jesienią i można je spotkać do zimy. Jeżeli zima jest łagodna boczniak będzie na drzewach także zimą.

Boczniak jest dość wytrzymałym grzybem i jest odporny na mróz. Jednak w okresie wzrostu potrzebuje dużo światła. Boczniaka czasami można znaleźć na przedwiośniu.

2. Uprawa boczniaka

Boczniak jest grzybem uprawnym i możemy go samodzielnie uprawiać w domu, a ściślej mówiąc w garażu lub w piwnicy. Uprawia się go na słomie. Można także kupić gotowy balot z grzybnią boczniaka, z którego będą wyrastały nam grzyby. Gotowe podłoże z boczniakiem kosztuje ok. 25 zł.

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną hodowlę boczniaka musimy przygotować odpowiednie warunki. Najwygodniej jest skorzystać z gotowego balotu z grzybnią boczniaka.

Należy utrzymać odpowiednią temperaturę. Temperatury do uprawy boczniaka to od 5 do 21 stopni Celsjusza. Jednak najbardziej odpowiednią temperatura jest ta pomiędzy 10-16 stopni Celsjusza.

Boczniak lubi chłodne i wilgotne miejsce dlatego najlepszym miejscem do uprawy będzie garaż lub piwnica.

Z jednego balotu można zebrać ok. 3 kg grzybów. Z jednego balotu można przeprowadzić kilka upraw, jednak grzybnia co jakiś czas musi odpoczywać. Trzeba pamiętać także o jej nawadnianiu.

Kiedy jadalne grzyby stają się trujące? Błędy, które popełniają Polacy
Kiedy jadalne grzyby stają się trujące? Błędy, które popełniają Polacy [7 zdjęć]

Trwa sezon na grzyby. Mieszkańcy Polski tłumnie wybierają się na wędrówki do lasu. Nie tylko w celu

zobacz galerię

3. Wartości odżywcze boczniaka

Boczniak jest grzybem jadalnym bogatym w białko. Boczniaki to także źródło soli mineralnych takich jak: potas, cynk, selen, wapń, sód oraz witaminy z grupy B i witamina D.

Wśród witamin z grupy B najwięcej jest tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwas foliowy, pirydoksyny oraz kwasu pantotenowego.

W boczniakach znajduje się lowastatyna, która obniża poziom cholesterolu we krwi.

4. Kaloryczność boczniaka

Boczniak jak większość grzybów ma mało kalorii. W 100 gramach tego grzyba znajdziemy 33 kcal.

5. Właściwości lecznicze boczniaka

Boczniak ma wiele właściwości leczniczych. Boczniak obniża poziom cukru we krwi. Substancje zawarte w boczniaku wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i zmniejszają ciśnienie w gałkach ocznych.

Jedzenie boczniaka pozwoli na wzmocnienie odporności naszego organizmu.

Wśród substancji zawartych w boczniaku możemy znaleźć także te, które są używane w leczeniu nowotworów piersi oraz okrężnicy. Istnieją także właściwości boczniaka, które będą zapobiegały procesom starzenia się organizmu.

6. Przepisy na dania z boczniaka

Boczniak od dłuższego już czasu gości na kuchennych stołach. Jest grzybem bardzo delikatnym, kruchym i łamliwym. Jest swoistą gąbką, która nasiąka wodą, dlatego też należy go myć krótko. Większe okazy boczniaka mogą być łykowate.

Boczniaki można gotować, dusić, smażyć i marynować. Można dodawać je do sałatek i zup oraz potraktować jako bazę do farszu na naleśniki.

Bardzo smaczną zupą są flaki z boczniaka. Boczniaka można także smażyć w panierce jak kotleta schabowego. Można go także przetwarzać w różnego rodzaju sałatki zimowe do słoików.

Boczniaka można mrozić i suszyć. Marynowane boczniaki są bardzo mięsiste i chrupkie. Najlepiej w marynowaniu sprawdzą się małe owocniki.

7. Ile kalorii mają boczniaki ostrygowate

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 148 g (1 duży)
Wartość energetyczna 33,0 kcal 48,8 kcal
Białko 3,31 g 4,90 g
Węglowodany 6,09 g 9,01 g
Cukier 1,11 g 1,64 g
Błonnik 2,30 g 3,40 g
Tłuszcz 0,41 g 0,61 g
Tłuszcze nasycone 0,06 g 0,09 g
Tłuszcze jednonienasycone 0,03 g 0,05 g
Tłuszcze wielonienasycone 0,12 g 0,18 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 0 mg 0 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze