Zdrowe odżywianie na fali za granicą, a w Polsce powstają kolejne restauracje McDonald's
McDonald's traci klientów za granicą. Największa sieć restauracji typu fast food w Stanach Zjednoczonych radzi sobie coraz gorzej, a lokale serwujące zdrowe i świeże dania zyskują popularność. Czy w Polsce również zdrowe odżywianie wygra ze śmieciowym jedzeniem?
1. Koniec mody na frytki i hamburgery?
Z informacji przedstawionych w „The Economist” wynika, że światowy gigant może mieć problemy. Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się aż 14 tys. restauracji, spadła w ciągu roku o prawie 5%. Koncern musiał też w ostatnich czasach zmierzyć się z wieloma problemami wizerunkowymi, co odbiło się negatywnie zarówno na reputacji, jak i wynikach finansowych.
Czy problemy McDonald's to znak, że jedzenie typu fast food traci popularność? Wiele na to wskazuje. W USA pojawiło się kilka nowych sieci barów szybkiej obsługi, które serwują zdrowe dania, tworzone ze świeżych produktów. Ich podstawą są warzywa oraz mięso bez antybiotyków.
Zdrowy trend zdaje się przyciągać Amerykanów. Restauracje ze zdrową żywnością notują 10% wzrost każdego roku. Prozdrowotnej tendencji uległ nawet sam McDonald's. Koncern testuje w Australii swój nowy pomysł.
Restauracje The Corner mają być młodszą i zdrowszą siostrą burgerowego giganta. W menu nie znajdziemy typowych dań, czyli frytek i hamburgerów. Nowa kawiarnia to nowe menu, wystrój i sposób obsługi. Co można zamówić w The Corner? Przede wszystkim sałatki (np. z grillowaną piersią kurczaka w stylu marokańskim albo brązowym ryżem), kanapki i kawę wysokiej jakości.
2. Polska hamburgerem stoi
A jak wygląda sytuacja McDonald's w Polsce? Światowe problemy nie wpłynęły negatywnie na rodzime restauracje. McDonald's w naszym kraju chwali się sukcesami – sieć ma już 351 lokali w ponad 150 miastach. Na horyzoncie nie widać problemów, a w planach są otwarcia kolejnych restauracji.
Wygląda więc na to, że moda na fast food w Polsce nie mija. Przybywa, co prawda, sklepów ze zdrową żywnością oraz restauracji serwujących potrawy z lokalnych i sezonowych produktów, jednak światowi liderzy rynku mają się dobrze.
Czas pokaże, czy zachodnie tendencje przeniosą się na polski rynek. Myślicie, że restauracje z frytkami i hamburgerami wkrótce zastąpią lokale ze zdrową żywnością? Czy prozdrowotny trend ma szansę na sukces w naszym kraju? Czekamy na wasze opinie.