Zdrowszy niż oliwa z oliwek. Wzmacnia wątrobę, trzustkę, jelita
Olej rydzowy to zapomniane bogactwo witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. W przeszłości był podstawą każdej kuchni i chętnie wykorzystywany w celach leczniczych. Na szczęście olej z lnianki na nowo powraca do łask, a my podpowiadamy, jak go stosować.
1. Olej rydzowy - właściwości
Choć nazwa może wskazywać, że olej rydzowy ma coś wspólnego z grzybami, w rzeczywistości wytwarzany jest z lnicznika siewnego nazywanego także lnianką lub rydzem. Nasiona rośliny z rodziny kapustowatych mają brunatno-rdzawą barwę.
Kiedyś ten olej można było znaleźć praktycznie w każdym domu, ale stracił na popularności wraz z pojawieniem się oleju rzepakowego. Jego właściwości zdrowotne odkrywane są jednak na nowo.
Olej rydzowy wytwarzany jest w procesie tłoczenia na zimno, a jego kolor zależy od wykorzystanych nasion - może przybrać barwę złocistą, aż po rdzawe odcienie. Na dnie często można zauważyć lekki osad, który świadczy o tradycyjnej metodzie produkcji.
Smak oleju jest bardzo charakterystyczny, przez co nie wszystkim będzie smakować. Jego aromat jest stosunkowo mocny i można w nim wyczuć lekki posmak cebuli oraz gorczycy.
2. Mnóstwo korzyści zdrowotnych
Olej rydzowy warto spożywać ze względu na bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które stanowią aż 90 proc. jego zawartości.
Dodatkowo jest cennym źródłem witamin z grupy B oraz witaminy A i E. Olej rydzowy pełen jest przeciwutleniaczy i lecytyny. W jednej łyżce znajduje się 107 kcal, a ta niewielka porcja ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.
Dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3 olej rydzowy poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Przyczynia się do obniżenia ciśnienia, redukcji poziomu złego cholesterolu i zmniejsza ryzyko miażdżycy, udaru i zawału serca.
Olej z lnicznika siewnego chroni także wątrobę, trzustkę, jelita i nerki, a także wspomaga przemianę materii i wspomaga normalizację poziomu cukru we krwi. Korzystnie wpływa też na układ nerwowy.
Regularne spożywanie oleju poprawia pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na wzrok oraz cerę i spowalnia procesy starzenia. Dodatkowo wpiera naszą odporność, łagodzi stany zapalne i pomaga w walce z infekcjami.
3. Dawkowanie oleju rydzowego
Warto pamiętać, że olej rydzowy nie nadaje się smażenia, ponieważ obróbka cieplna niszczy składniki odżywcze. Na zimno świetnie jednak sprawdzi się jako dodatek do sałatek, pieczywa oraz dipów.
Warto także spróbować polać nim ziemniaki, kaszę lub makaron. Dziennie zaleca się spożywanie 1-2 łyżeczek oleju.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl