Chroni przed rozwojem raka. Zbija ciśnienie, cholesterol i cukier
Warzywa kapustne w sezonie jesienno-zimowym warto jeść jak najczęściej. Pełnią kluczową funkcję w naszym żywieniu w tym okresie – uzupełniają niedostatki kluczowych witamin i minerałów, a przede wszystkim mają antynowotworową moc. Jedno z nich szczególnie może przysłużyć się naszemu zdrowiu.
1. Król kapustnych. Dba o ciśnienie, serce i wzrok
Jarmuż, warzywo krzyżowe czy też kapustne, to bliski krewny m.in. brokułu, kalafiora, brukselki i oczywiście kapusty. Ma nad nimi ogromną przewagę, bo jest znacznie delikatniejszy od nich w smaku oraz zapachu. Co więcej, nigdy się nie nudzi, bo można do woli wybierać spośród odmian tj. jarmuż kędzierzawy, dekoracyjny czy tzw. jarmuż czarny.
Kiedyś służył wyłącznie do ozdoby, dziś nazywany jest superfood. I nie ma w tym nic dziwnego, bo jest niskokaloryczny – w 100 g znajduje się zaledwie 35 kcal, poza tym jarmuż to źródło błonnika, witamin K, A i C oraz witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego. Nieodzowny w diecie osób narażonych na niedobory wapnia, żelaza, potasu i magnezu. Dzięki zawartości tych kluczowych pierwiastków włączenie jarmużu do codziennego jadłospisu ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Jarmuż może:
- chronić przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego,
- normalizować poziom ciśnienia tętniczego,
- chronić przed rozwojem anemii z niedoboru żelaza,
- wspierać funkcjonowanie układu nerwowego,
- niwelować skutki przewlekłego stresu,
- wspierać narządu wzroku,
- zapobiegać rozwojowi osteoporozy,
- wpływać pozytywnie na kondycję skóry.
2. Idealny dla osób z nadwagą i hipercholesterolemią
To nie koniec zalet tego liściastego warzywa. Poza witaminą C zawiera jeszcze jeden silny przeciwutleniacz, tj. beta-karoten. Jest również źródłem polifenoli i flawonoidów. Do tej ostatniej grupy zaliczają się kwercetyna i kemferol. Badania nad tymi dwoma związkami sugerują, że z uwagi na silne działanie przeciwzapalne, mogą chronić przed rozwojem nowotworów. W jarmużu, podobnie jak w innych kapustnych, znajduje się jeszcze jedna antyrakowa substancja. To indolo-3-karbinol, związek siarki. Badania wykazały, że indole mogą zapobiegać rozwojowi nowotworów takich jak: rak piersi, płuc, trzustki, wątroby, wreszcie mogą chronić przed białaczką czy glejakiem.
Jarmużu nie powinno zabraknąć w diecie osób, które zmagają się z nadmiarowymi kilogramami – choć ma niewiele kalorii, to zapewnia uczucie sytości z uwagi na obecny błonnik. Może również wspierać metabolizm, a także normalizować stężenie cholesterolu we krwi, więc powinny jak najczęściej spożywać jarmuż osoby z zaburzeniami lipidowymi.
Skuteczności w tym zakresie dowiodło zresztą jedno z badań, w którym pacjentom z zespołem metabolicznym podawano przez dwa miesiące skoncentrowany ekstrakt, tj. sproszkowany jarmuż. Po upływie ośmiu tygodni u uczestników badania odnotowano niższy poziom cholesterolu frakcji LDL, niższe ciśnienie, a także niższy poziom glukozy we krwi na czczo. Ostatnim efektem takiej suplementacji było zmniejszenie masy ciała chorych.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl