Trwa ładowanie...

Zna je każdy dietetyk. Cztery sposoby na pozbycie się tłuszczu z brzucha

 Karolina Rozmus
25.01.2023 08:27
Istnieje kilka sprytnych sposobów, by wyeliminować oponkę z brzucha
Istnieje kilka sprytnych sposobów, by wyeliminować oponkę z brzucha (Getty Images)

Nadmiar tłuszczu trzewnego może być śmiertelnym zagrożeniem dla zdrowia. Niekiedy deficyt kaloryczny i popularne brzuszki nie wystarczają, by się go pozbyć. Co więc można zrobić? Jest kilka sposobów, a niektóre z nich mogą zaskakiwać.

spis treści

1. Tłuszcz wisceralny

Tłuszcz trzewny to rodzaj tkanki ukrytej głęboko w jamie brzusznej. Otacza najważniejsze narządy, takie jak żołądek, wątroba czy jelita i ma za zadanie je chronić. Gdy jednak jest go za dużo, może być znacznie bardziej niebezpieczny niż tkanka tłuszczowa podskórna.

Jego nadmiar "może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby serca i udar"– ostrzegają eksperci Cleveland Clinic.

Jak rozpoznać, że zaczyna dominować w naszym ciele? Jego zewnętrznym manifestem będzie rosnący brzuch.

Zobacz film: "Coraz więcej młodych choruje na raka. Winna otyłość"

"Zła dieta z dużym spożyciem tłustych pokarmów i węglowodanów oraz mało aktywny tryb życia stanowią budulec dla trzewnej tkanki tłuszczowej" – piszą eksperci i dodają, że stres i nadmiar kortyzolu w organizmie także będą się przyczyniać do wzrostu obwodu brzucha.

2. 4 sposoby na pozbycie się oponki z brzucha

Ograniczenie tłuszczu i węglowodanów prostych to klucz do sukcesu? Okazuje się, że nie tylko.

2.1. Jedz białko

Kilka badań opublikowanych m.in. na łamach "Metabolism: clinical and experimental" czy "The Journal of Nutrition", wskazuje, że dieta niskowęglowodanowa ze zwiększonym spożyciem białka, tj. low carb - może być strategią pomocną w walce z tłuszczem trzewnym. Badania pochylające się nad dietami ketogenicznymi również wskazywały, że to diety wysokobiałkowe, a nie niskotłuszczowe wpływają pozytywnie na eliminację tłuszczu wisceralnego.

Białko wpływa pozytywnie na metabolizm i zapewnia sytość na dłużej
Białko wpływa pozytywnie na metabolizm i zapewnia sytość na dłużej (Pixabay)

Nie trzeba jednak od razu rezygnować z węglowodanów, ale przede wszystkim zwiększyć udział białka w diecie. Zaspokoi ono głód, przyspieszy metabolizm, ale też zapobiegnie wahaniom glukozy we krwi.

2.2. Nie zapominaj o błonniku

Wprowadzając do diety większą ilość protein, nie zapominajmy o błonniku. To dlatego lepiej nie eliminować węglowodanów drastycznie, jak to może mieć miejsce w dietach keto i low carb. Błonnik obecny przede wszystkim w warzywach, ale też owocach oraz produktach pełnoziarnistych z jednej strony odpowiada za uczucie sytości, a z drugiej – przyspiesza perystaltykę jelit i wspiera proces trawienia.

Według jednego z badań opublikowanych na łamach "Obesity" - zwiększenie codziennej dawki rozpuszczalnego błonnika o 10 g obniża ryzyko gromadzenia się tłuszczu w obrębie brzucha o 3,7 proc.

2.3. Napoje, które spalają tłuszcz

Z uwagi na zawartość roślinnych związków bioaktywnych, tj. polifenoli, uważa się, że w spalaniu tłuszczu trzewnego może pomóc picie herbaty – nie tylko zielonej, ale też czarnej.

Kolejny napój, który redukuje tłuszcz, to woda. To ona jest niezbędna do spalania zmagazynowanego tłuszczu w organizmie, odpowiada za regulowanie apetytu, usprawnia proces trawienia i usuwa zbędne produkty przemiany materii.

2.4. Dbaj o mikrobiotę jelit

Dieta bazująca na produktach przetworzonych to jedna z przyczyn problemów z mikroflorą jelitową. Zaburzenia w jej obrębie mogą z kolei zwiększać ryzyko odkładania się tłuszczu trzewnego, występowania nadwagi i otyłości.

Aby wesprzeć mikrobiotę, warto do diety włączyć produkty o działaniu probiotycznym, takie jak kiszonki oraz nabiał zawierający kultury bakterii – jogurt naturalny, kefir czy maślankę.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze