Znacząco obniża ryzyko cukrzycy. Mniejsze wahania poziomu cukru we krwi
Ekspert dietetyczny Mark Gilbert z Cambridge Weight Plan podkreśla, że odpowiednie zmiany w diecie mogą istotnie obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2. Jakie proste modyfikacje możemy wdrożyć, by uniknąć tej choroby?
1. Praktyczne wskazówki dietetyczne
1.1. Owoce i woda zamiast soków
Zamiast soków owocowych, Gilbert zaleca spożywanie świeżych owoców w połączeniu ze szklanką wody. Taki wybór zapewnia mniejsze wahania poziomu cukru we krwi.
1.2. Spożywanie owoców jagodowych
- Maliny, jeżyny i jagody na ogół powodują niższe, bardziej stopniowe skoki cukru niż inne owoce, co czyni je lepszą alternatywą na szybką przekąskę - tłumaczy Gilbert.
1.3. Białko zamiast węglowodanów
Zmiana diety na bogatszą w białko i uboższą w węglowodany może zdaniem Gilberta, pomóc w lepszym radzeniu sobie z cukrzycą typu 2.
- Niezależnie od tego, czy jest to biały ryż, produkty pełnoziarniste czy ziemniaki, węglowodany są cukrami, które powodują większość problemów związanych z cukrzycą typu 2 - tłumaczy ekspert.
1.4. Zdrowe metody przygotowywania posiłków
Dietetyk sugeruje, aby zrezygnować ze smażenia na rzecz pieczenia, grillowania, gotowania na parze lub smażenia na zdrowych tłuszczach.
1.5. Woda zamiast napojów gazowanych
Zamiast słodkich napojów gazowanych, Gilbert rekomenduje picie wody, co pomaga unikać spożycia nadmiernych ilości cukru i zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
2. Cukrzyca typu 2 - objawy i powikłania
Cukrzyca znacznie wpływa na życie dotkniętych nią trzech milionów Polek i Polaków. W aż 90 proc. przypadków jest to cukrzyca typu 2, która występuje, gdy organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny albo na nią nieprawidłowo reaguje.
Cukrzyca typu 2 może mieć podłoże genetyczne, ale często jest wynikiem stylu życia — m.in. nieprawidłowej diety i braku aktywności fizycznej. Jak wynika z najnowszych badań i przeglądu literatury naukowej, może być też powiązana z niedoborem witaminy D.
Do najbardziej powszechnych objawów cukrzycy należą: częste oddawanie moczu, niepohamowane pragnienie, chroniczne zmęczenie, utrata masy ciała pomimo normalnego lub zwiększonego apetytu (a nawet polifagii), problemy ze wzrokiem, słodki zapach ciała, a także częste, nawracające infekcje skórne oraz powolne gojenie się ran.
Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań: chorób serca, niewydolności nerek, uszkodzenia nerwów, problemów ze wzrokiem i przedwczesnej śmierci.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl