Znak, żeby zrezygnować z białego chleba. Pojawia się na skórze
Jeśli po zjedzeniu chleba na ciele pojawia się wysypka, a także skurcze żołądka czy podwyższone ciśnienie, to znak, że organizm nie toleruje glutenu i nie radzi sobie z nadmiarem soli. Szczególnie uważni powinni być cukrzycy, ze względu na wysoką zawartość cukru w takich wypiekach.
1. Białe pieczywo a zdrowie
Posiłki bez jasnego chleba czy bułek to dla wielu Polaków abstrakcja. Ze względu na wieloletnie przyzwyczajenia, zmiana diety i przejście na pieczywo z pełnoziarnistej mąki bywa ogromnym wyzwaniem. Jeśli jednak organizm wysyła sygnały ostrzegawcze, warto się im przyjrzeć i sprawdzić, czy nie szkodzimy zdrowiu.
Jednym z argumentów, aby zrezygnować z białego pieczywa, może być problem z wagą, którą przy nadmiarze spożywania tego produktu trudno utrzymać w ryzach. Eksperci od żywienia przestrzegają, że jasny chleb i bułki nie sprzyjają ani zdrowiu, ani szczupłej sylwetce. Spożywanie kilku porcji jasnego chleba zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości. Osoby, które chcą schudnąć, na pewno powinny wyrzucić go z diety.
2. Organizm nie radzi sobie z nadmiarem soli
Na tym jednak nie koniec. Bardzo szkodliwy może być też nadmiar soli, którą zawiera białe pieczywo. Potwierdzają to m.in. eksperci z międzynarodowej organizacji World Action on Salt & Health (WASH). Regularne spożywanie nadmiaru soli zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, które jest główną przyczyną udarów mózgu, a także jedną z głównych przyczyn zawałów i niewydolności serca.
Eksperci zwracają uwagę, że do produktów o bardzo wysokiej zawartości soli nie należą tylko przetworzona żywność i fast foody, ale także pieczywo.
U osób, które już zmagają się z nadciśnieniem, efektem nadmiernego spożycia soli może być zaostrzenie choroby. Dlatego kardiolodzy i dietetycy stanowczo odradzają w takich przypadkach białe pieczywo.
3. Wysypka po zjedzeniu chleba
Oprócz soli bardzo szkodliwy może być gluten, który zawiera m.in. mąka pszenna. To mieszanina białek roślinnych znajdujących się w niektórych rodzajach zbóż, m.in. pszenicy. Skurcze żołądka po zjedzeniu nawet małej porcji białego pieczywa, czy wysypka na skórze mogą świadczyć o alergii na ten składnik.
Uważać powinny szczególnie osoby z celiakią, u których nietolerancja glutenu może mieć bardzo silne objawy i szkodzić zdrowiu. To m.in. zaparcia lub biegunki, a także wzdęcia. Reakcją alergiczną może być także wysypka na skórze. Jeśli nie jest związana z problemami dermatologicznymi, przyczyną może być gluten. U osób z celiakią może wręcz dochodzić do zapaleń skóry, a zmiany mogą się pojawiać na różnych częściach ciała.
Białego pieczywa powinni unikać także cukrzycy, a także osoby ze zdiagnozowanym stanem przedcukrzycowym. Chodzi o zawartość cukru w wielu gatunkach pieczywa, który może zaostrzyć chorobę. Nadmiar glukozy zwiększa też ryzyko tych schorzeń u zdrowych osób.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl