Żywienie w chorobie nowotworowej (WIDEO)
Choroba nowotworowa wymaga specjalistycznej diety i wielu wyrzeczeń. Co trzeba wiedzieć o żywieniu onkologicznym? Oto niektóre mity, w które nie warto wierzyć. Mogą one przynieść znacznie więcej szkody niż pożytku.
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że nie istnieje coś takiego jak dieta antynowotworowa. Warto jednak znać produkty, które zmniejszają ryzyko raka. Należy też pamiętać, że witamina C nie jest w stanie zahamować rozwoju komórek nowotworowych. Kwas askorbinowy wprawdzie wykazuje działanie antyoksydacyjne, ale nie niszczy raka.
Kolejny mit dotyczy węglowodanów. Tak naprawdę jedząc węglowodany nie zwiększysz ryzyka wystąpienia nowotworu. Węglowodany są jednymi z podstawowych składników odżywczych i nie ma dowodów, by ich jedzenie w jakikolwiek wpływało na rozwój raka w organizmie.
A o czym powinny pamiętać osoby z chorobami nowotworowymi? Dla pacjentów onkologicznych nie jest z całą pewnością dobre odchudzanie. Nagła utrata nawet tylko kilku kilogramów może doprowadzić do dyskwalifikacji z terapii. Nie warto również rezygnować z glutenu, ponieważ dieta bezglutenowa może jeszcze bardziej osłabić organizm chorej osoby.
Kolejny mit dotyczy pestek wiśni, moreli czy jabłek. Warto pamiętać, że zawarta w nich amigdalina, czyli witamina B17, nie wyleczy raka. Jedzenie pestek z całą pewnością może natomiast doprowadzić do niestrawności.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat faktów i mitów dotyczących diety w chorobie nowotworowej, zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.