Trwa ładowanie...

5 produktów, które zatykają tętnice. Mogą zwiększać ryzyko udaru

 Aleksandra Zaborowska
30.01.2025 10:25
Jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju miażdżycy jest niewłaściwa dieta
Jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju miażdżycy jest niewłaściwa dieta (Getty Images)

Nieodpowiednia dieta może prowadzić do zatkania tętnic, zwiększając ryzyko udaru i chorób serca. Szczególne zagrożenie stwarza regularne sięganie po kilka produktów.

spis treści

1. Takich produktów unikaj

Zdrowe tętnice są kluczowe dla prawidłowego krążenia, a więc sprawnego, skutecznego dostarczania tlenu i składników odżywczych do tkanek i narządów. Niestety, miażdżyca, choroba polegająca na odkładaniu się tłuszczu, cholesterolu i wapnia w naczyniach krwionośnych, może prowadzić do ich zwężenia lub całkowitego zablokowania.

To z kolei zwiększa ryzyko udaru mózgu, zawału serca i innych poważnych problemów zdrowotnych. Jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju tej choroby jest niewłaściwa dieta. Niewłaściwa, czyli jaka?

2. Tłusty nabiał

Mleko i jego przetwory dostarczają wielu cennych składników odżywczych, takich jak wapń, witaminy czy bakterie probiotyczne.

Zobacz film: "Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans"

Jednak bardzo tłuste wersje tych produktów, a więc masło, śmietana, pełnotłuste sery żółte czy pleśniowe zawierają duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Ich nadmiar sprzyja podwyższeniu poziomu "złego" cholesterolu (LDL) i może przyczyniać się do rozwoju miażdżycy.

Znacznie zdrowszą alternatywą są fermentowane, niskotłuszczowe produkty mleczne, takie jak kefir czy jogurty.

3. Mięso

Spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa, zwłaszcza wołowiny i wieprzowiny w wysokoprzetworzonej formie, sprzyja odkładaniu się tłuszczu w naczyniach krwionośnych.

Największe zagrożenie stanowią jednak wędliny, takie jak kiełbasy, boczek i salami, które zawierają konserwanty, sól oraz tłuszcze trans.

Substancje te prowadzą do wzrostu poziomu cholesterolu oraz stanów zapalnych w organizmie, zwiększając ryzyko chorób serca. Choć spożywane sporadycznie czerwone mięso ma też pewne korzyści zdrowotne, to w wysokoprzetworzonym, tłustym wydaniu warto zastąpić je chudym drobiem, rybami lub roślinnymi źródłami białka, takimi jak soczewica i tofu.

4. Gotowe dania i fast food

Produkty typu fast food oraz gotowe posiłki, np. mrożona pizza czy zupy instant, zawierają tłuszcze trans, nadmiar soli oraz konserwanty. Składniki te nie tylko obciążają układ krążenia, ale także sprzyjają stanom zapalnym i podnoszą ciśnienie krwi.

Regularne spożywanie takich posiłków może prowadzić do rozwoju nadciśnienia i miażdżycy. Zamiast tego warto wybierać świeże, nieprzetworzone produkty i samodzielnie przygotowywać zdrowe posiłki.

Zobacz też: Co się dzieje, gdy jesz żywność przetworzoną?

5. Smażone potrawy

Frytki, panierowane kotlety czy pączki to smakołyki, które niestety mają niekorzystny wpływ na zdrowie naczyń krwionośnych. Smażenie w głębokim tłuszczu również powoduje powstawanie wyżej wymienionych szkodliwych tłuszczów trans, które mogą prowadzić do stanów zapalnych i zatkania tętnic.

Aby zadbać o serce, warto ograniczyć smażenie i zamiast tego wybierać pieczenie, gotowanie na parze lub grillowanie.

6. Cukier i słodycze

Nadmierne spożycie cukru prowadzi nie tylko do otyłości i cukrzycy, ale także do wzrostu poziomu cholesterolu oraz stanów zapalnych w organizmie. Słodkie wypieki, batoniki i gazowane napoje mogą sprzyjać powstawaniu tłuszczowych złogów w tętnicach.

Zamiast wysokoprzetworzonych słodyczy lepiej sięgać po owoce, gorzką czekoladę lub domowe desery bez dodatku cukru.

7. Jak dbać o zdrowie naczyń krwionośnych?

Oprócz unikania powyższych produktów, warto włączyć do diety zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, orzechy i awokado, a także błonnik, który pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Regularna aktywność fizyczna i nawodnienie również mają kluczowe znaczenie dla zdrowia serca.

Dbając o świadome wybory żywieniowe, możemy zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i cieszyć się lepszym zdrowiem przez długie lata.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze