Trwa ładowanie...

Jedz jak najczęściej. Komórki rakowe nie mają szans

Avatar placeholder
16.07.2024 14:35
Komórki rakowe nie mają szans. Antyrakowy mocarz
Komórki rakowe nie mają szans. Antyrakowy mocarz (Getty Images)

Warzywa krzyżowe, mimo że często nie cieszą się dużą popularnością na naszych stołach, mają potężne właściwości zdrowotne, które warto docenić. Są one nie tylko bogate w wartości odżywcze, ale także zawierają związki chemiczne, które mogą hamować rozwój nowotworów. Jakie to warzywa i dlaczego są tak wyjątkowe?

spis treści

1. Warzywa krzyżowe zabijają raka

Do grupy warzyw krzyżowych należą między innymi: kapusta biała i czerwona, brukselka, brokuł, kalafior, kalarepa, rzepa, chrzan, jarmuż, rzodkiewka, rzeżucha, brukiew i gorczyca. Wszystkie te warzywa mają jedno wspólne: są niezwykle korzystne dla zdrowia. Dlaczego?

Warzywa krzyżowe zawierają wiele związków biologicznie czynnych, które mają zdolność do indukowania enzymów o właściwościach detoksykacyjnych. Dzięki temu pomagają w biotransformacji substancji kancerogennych, czyli substancji, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworów.

Dodatkowo, te związki mogą powodować apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć komórek rakowych, co jest kluczowe w walce z nowotworami.

Zobacz film: "Grejpfruty i jabłka przeciwdziałają zanikom pamięci na starość. Twój mózg ci podziękuje"

2. Chroni przed nowotworem trzustki, wątroby

Jednym z najważniejszych związków obecnych w warzywach krzyżowych jest indolo-3-karbinol, związek siarki, który odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu rozwojowi różnych typów raka, w tym raka piersi, płuc, trzustki i wątroby.

Badania naukowe, prowadzone między innymi przez zespół prof. Piera Paolo Pandolfiego, wykazały, że indolo-3-karbinol może regulować i aktywować gen PTEN, który jest odpowiedzialny za zapobieganie rozwojowi nowotworów.

PTEN jest jednak często wyciszany w procesie rozwoju nowotworów przez enzym wytwarzany przez gen WWP1. Indolo-3-karbinol zawarty w warzywach krzyżowych może hamować działanie tego enzymu, co prowadzi do aktywizacji PTEN i zatrzymania rozwoju nowotworów.

3. Przełomowe odkrycie

Naukowcy przeprowadzili badania na myszach, które zostały zmodyfikowane genetycznie w taki sposób, aby łatwo rozwijały się u nich nowotwory. Podawanie tym myszom indolo-3-karbinolu prowadziło do wyłączenia działania enzymu produkowanego przez WWP1 i aktywizacji genu PTEN. Wyniki te potwierdzają, że indolo-3-karbinol może być kluczowym składnikiem w diecie przeciwnowotworowej.

Warzywa krzyżowe, takie jak kapusta, brokuły czy brukselka, to prawdziwe skarby natury, które mogą znacząco poprawić nasze zdrowie i zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów. Dzięki zawartości indolo-3-karbinolu i innych biologicznie czynnych związków, te warzywa mają zdolność do detoksykacji organizmu i przywracania apoptozy komórek rakowych. Warto więc regularnie włączać je do swojej diety, aby cieszyć się ich prozdrowotnymi właściwościami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze