Babcie się zajadały, milenialsi nie znają. Wspiera jelita, poprawia pracę serca, mózgu
Ten owoc znany jest już od średniowiecza i jeszcze nasze babcie umiały korzystać z dobrodziejstw tego niepozornego drzewa. Niestety, dziś mało kto kojarzy choćby z nazwy nieszpułkę, a szkoda, bo to źródło cennych witamin, a przede wszystkim przeciwzapalnych flawonoidów.
1. Nieszpułka - zapomniany owoc
Nieszpułka zwyczajna to wysoki krzew lub drzewo owocowe dorastające do nawet 6 m. Pochodzi z południowo-wschodniej Europy i Azji, a do Europy trafiła wraz z Rzymianami. Jest jednym z najstarszych rodzajów krzewów owocowych, jakie uprawia człowiek, jednak dziś popyt na te owoce nie jest zbyt duży. Najczęściej do Polski trafiają z Azji Południowo-Wschodniej, choć z powodzeniem można owoce nieszpułki uprawiać we własnym ogrodzie. Roślina lubi nasłonecznione, ciepłe miejsca, poza tym nie ma wygórowanych potrzeb.
Owoce o kulistym kształcie dojrzewają w połowie października. Mają charakterystyczny słodko-kwaśny smak, przez co idealnie nadają się do dżemów i konfitur, nalewek i soków. Owoce nieszpułki warto marynować w occie i cukrze, ale można je spożywać również na surowo. Kiedy dojrzeją w pełni lub przemarzną, stają się miękkie i słodkie.
2. Wsparcie dla jelit, ochrona przed zawałem serca
Nieszpułka to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Obfituje w kluczowe dla układu nerwowego, w tym mózgu, witaminy z grupy B, witaminę A oraz zawiera duże ilości witaminy C. To silny antyoksydant, który nie tylko wspiera odporność organizmu, ale również chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Dzięki temu, że niewielkie żółte owoce zawierają potas, magnez, wapń, fosfor czy żelazo, włączenie ich do diety wspiera pracę serca i reguluje ciśnienie tętnicze krwi, chroni przed osteoporozą oraz niedokrwistością.
Owoce nieszpułki mogą też służyć pomocą w leczeniu kamicy nerkowej i żółciowej. Niedawno opublikowane badania dowodzą natomiast, że ekstrakt z nieszpułek normalizuje poziom glukozy we krwi. Nieszpułka zawiera również błonnik, w tym pektyny, które usprawniają pracę jelit, zapobiegając zaparciom. Dzięki temu nieszpułkę stosuje się w medycynie ludowej na rozmaite problemy trawienne.
Przede wszystkim jednak nieszpułka jest źródłem flawonoidów, które chronią przed stresem oksydacyjnym i wykazują działanie przeciwnowotworowe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl