Trwa ładowanie...

Bierz je w parze. W połączeniu zwiększają swoją skuteczność

Witamina D i magez. Czy to bezpieczne połączenie?
Witamina D i magez. Czy to bezpieczne połączenie? (Getty Images)

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że połączenia pewnych leków i suplementów diety są absolutnie zakazane. Nie powinno przyjmować się jednocześnie witaminy C i B12, ani łączyć magnezu z żelazem i wapniem. Jakie są zalecenia w przypadku witaminy D i magnezu?

spis treści

1. Groźne przedawkowanie

Nasz organizm potrzebuje witamin i minerałów do prawidłowego funkcjonowania. Jednak eksperci podkreślają, że jednyną witaminą, którą powinno się na stałe suplementować jest D3. W przypadku innych witamin i minerów konieczne jest wcześniejsze wykonanie badań, które określą, czy rzeczywiście cierpimy na niedobór danego składnika, pomoże to też określić optymalne dawkowanie.

Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie tylko niedobór, ale i nadmiar witamin, czy minerałów może być groźny dla zdrowia. Pisaliśmy niedawno o tym, że nadmiar witaminy B3 może zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Zobacz film: "Niedobór witaminy D"

- To bardzo istotne, żeby społeczeństwo uświadomiło sobie, iż witaminy nie są lekami na całe zło i nie możemy przyjmować ich garściami. Ich obecność jest oczywiście niezwykle potrzebna, regulują bowiem wiele procesów w naszym organizmie, ale ich stosowanie może także zwiększać ryzyko wystąpienia wielu schorzeń oraz stanów klinicznych - podkreślał w rozmowie z WP abcZdrowie lek. Bartosz Fiałek z Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.

- Tak jest np. z nadmiarem beta-karotenu u osób palących, który wiąże się z większym ryzykiem rozwoju raka płuc, z kolei w przypadku witaminy A - rośnie ryzyko złamania biodra, a w przypadku witaminy E - udaru krwotocznego mózgu - dodaje lekarz.

Magnez warto przyjmować razem z witaminą D, która wspomaga jego wchłanianie w jelicie
Magnez warto przyjmować razem z witaminą D, która wspomaga jego wchłanianie w jelicie (Getty Images)

2. Tych witamin i minerałów nie wolno łączyć

Jeżeli mamy zaleconą suplementację określonych składników warto zwrócić uwagę czy można je łączyć. Okazuje się, że niektóre połączenia witamin i minerałów mogą osłabiać swoją skuteczność.

Nie jest zalecane m.in. łączenie witaminy C i B12, ponieważ kwas askorbinowy może wytrącać witaminę B12. Złym rozwiązaniem jest też równoczesne przyjmowanie żelaza i magnezu, który może utrudniać wchłanianie żelaza. W związku z tym lepiej przyjmować je o różnych porach. Lepiej nie łączyć też magnezu i wapnia, które w duecie gorzej się wchłaniają. Podobnie jest w przypadku cynku i żelaza.

3. Czy można łączyć magnez i witaminę D?

Okazuje się, że witamina D i magnez to jeden z nielicznych duetów suplementacyjnych, który jest bezpieczny i w połączeniu może jeszcze zwiększać swoją skuteczność.

Witamina D przyspiesza wchłanianie magnezu w jelicie cienkim, ale zależność jest dwutorowa - magnez warunkuje również prawidłowy metabolizm witaminy D. Badania prowadzone przez Amerykanów wykazały, że odpowiednia podaż magnezu z pożywienia, może ograniczać niedobory witaminy D w organizmie i zmniejszyć jej deficyt.

Szacuje się, że w Polsce niedobór witaminy D ma nawet 90 proc. społeczeństwa, z kolei niewystarczający poziom magnezu - blisko 60 proc. W związku z niskim poziomem nasłonecznienia w naszym rejonie geograficznym, nasz organizm nie jest w stanie wytwarzać dostatecznej ilości witaminy D i konieczna jest suplementacja. Z kolei w przypadku magnezu w większości przypadków wystarczy odpowiednia dieta, źródłem magnezu są m.in. szpinak, gorzka czekolada, nasiona dyni, awokado i migdały.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze