Błąd popełniany nagminnie przez Polaków. Lepiej ich nie usuwać
Wśród wielu gatunków pomidorów dostępnych w sklepach, każdy znajdzie swój ulubiony. O ile wybranie najlepszych okazów nie sprawia wielu problemów, to przechowywanie może okazać się kłopotliwe. Szypułki należy usuwać, czy jednak nie?
1. Szypułki w pomidorach
Podczas wybierania pomidorów w sklepie często zdarza się, że są one uszkodzone. Może to być spowodowane obecnością szypułek innych pomidorów, kiedy to twarde ogonki rozdzierają delikatną skórkę swoich "sąsiadów".
Skórka to naturalne opakowanie warzyw i owoców, ale w przypadku niektórych gatunków, np. pomidorów, jest ona bardzo delikatna. Miąższ jest miękki i zawiera dużo wody, więc najmniejsze uszkodzenie prowadzi do zepsucia produktu.
Gdy cienka skórka pomidora zostaje przerwana, owoc może zacząć gnić i jest podatny na rozwój pleśni. Wszystko więc wskazuje na to, że szypułkę lepiej usunąć? Nie do końca.
Twardy ogonek jest wyznacznikiem świeżości pomidorów, a także chroni go przed szybkim zepsuciem. Bez niego owoc staje się podatny na atak grzybów i bakterii. Oprócz tego szypułka pozwala ocenić świeżość i jakość produktu.
Trzymający się mocno ogonek o zielonym kolorze sugeruje, że pomidor jest świeży i wysokiej jakości, co może wpływać na jego trwałość po zakupie. Jeśli szypułka wypada lub jest ciemna, pomidor raczej nie poleży zbyt długo w lodówce.
2. Zachować ogonki, czy raczej nie?
Warto więc zachować szypułki w pomidorach, by upewnić się, że produkt nadal jest świeży i bezpieczny do spożycia. Spożywanie pomidorów, które są już w stanie rozkładu, może prowadzić do różnych dolegliwości.
Przeterminowane lub zepsute owoce tracą swoje wartości odżywcze. Mogą być też źródłem bakterii, takich jak Salmonella czy E. coli. W konsekwencji łatwo nabawić się zatrucia pokarmowego i kłopotów żołądkowo-jelitowych.
Nieświeże pomidory mogą też produkować toksyny w wyniku procesów rozkładu. Spożycie takich substancji również wiąże się z zatruciem pokarmowym i nieprzyjemnymi objawami. Pleśnie w jedzeniu wydzielają mikotoksyny, które mogą zwiększać ryzyko chorób nowotworowych.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl