Trwa ładowanie...

Tarcza przed rakiem żołądka. Pij codziennie, a szybko poczujesz efekty

Avatar placeholder
04.11.2023 15:40
Domowy sposób na obniżenie ciśnienia krwi
Domowy sposób na obniżenie ciśnienia krwi (Getty Images)

Rubinowy zakwas z buraków jest jednym z naturalnych specyfików, które nasze babcie stosowały na wzmocnienie organizmu i poprawę procesu trawienia. Okazuje się, że napój ma długą listę prozdrowotnych właściwości - powinny po niego sięgać zwłaszcza osoby walczące z wysokim cholesterolem i nadciśnieniem.

spis treści

1. Właściwości buraczanego zakwasu

Buraczany zakwas to koktajl witamin i minerałów. Buraki są źródłem witamin A, B, C, E, K oraz żelaza, potasu, magnezu, fosforu i wapnia. Jedna szklanka soku z buraków dostarcza ok. 14 g węglowodanów, 4 g błonnika i 3 g białka.

2. Naturalny lek na wysoki cholesterol

Od dawna lekarze podkreślają kluczową zasadę - lepiej zapobiegać niż leczyć. Wyłapanie wczesnych symptomów groźnych zaburzeń pozwala uniknąć radykalnych metod leczenia. Dotyczy to m.in. nadciśnienia tętniczego oraz hipercholesterolemii.

Zobacz film: "Sok z buraka. Warto pić każdego dnia"

Na wczesnym etapie w uregulowaniu zaburzeń może pomóc zmiana nawyków żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej. Okazuje się, że dodatkowe właściwości buraków można uzyskać przygotowując zakwas. Napój pomaga obniżyć poziom ciśnienia i stężenie cholesterolu.

Zakwas z buraków pomaga na nadciśnienie i problemy trawienne
Zakwas z buraków pomaga na nadciśnienie i problemy trawienne (Adobe Stock)

3. Antyrakowy koktajl

Buraki są źródłem cennych przeciwutleniaczy, które przeciwdziałają procesom starzenia organizmu oraz mają właściwości antyrakowe. Badania prowadzone przez polskich naukowców z SGGW wykazały, że picie soku z kiszonego buraka zmniejsza ryzyko zachorowania m.in. na raka żołądka.

4. Przepis na zakwas buraczany

Składniki:

  • 1 kg buraków,

  • 1,5 litra ciepłej, przegotowanej wody,

  • łyżeczka soli,

  • połowa główki czosnku,

  • 25 ziaren czarnego pieprzu,

  • 8 ziaren ziela angielskiego,

  • 6 liści laurowych.

Sposób przygotowania:

Buraki należy pokroić na talarki, a następnie przełożyć do słoika i dodać pozostałe przyprawy. Wszystko zalewamy ciepłą wodą aż pod nakrętkę i szczelnie zamykamy, a następnie odkładamy do zacienionego, chłodnego miejsca na 10-14 dni. Po tym czasie napój trzeba odcedzić, przelać do mniejszych słoików lub butelek - jest gotowy do spożycia. Zakwas powinno się przechowywać w lodówce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze