Nie ma lepszego owocu dla żył. Chroni przed miażdżycą i zatorem
Nadchodzi sezon na truskawki, co jest świetnym momentem, aby zatroszczyć się o stan naszych żył. Może to brzmieć zaskakująco, jednak truskawki i nasz układ krążenia mają ze sobą wiele wspólnego. Dlaczego zatem powinniśmy dodać je do naszego jadłospisu? Podpowiada flebolog Łukasz Paluch.
1. Nie tylko smaczne, ale i zdrowe
Miłośników truskawek nie brakuje, a pojawienie się owoców na straganach można uznać za oficjalne rozpoczęcie lata. Są przepyszne, świetnie sprawdzają się zarówno solo, jak i dodatek do owsianki, koktajlu czy ciasta. O wielu właściwościach zdrowotnych jednak nie mamy pojęcia.
- Czy zastanawialiście się kiedyś, co łączy truskawki z naszymi żyłami? Otóż, truskawki są bogatym źródłem witaminy C i hesperydyny, które są niezwykle korzystne dla naszych żył - mówi na Instagramie specjalista flebologii, dr hab. n.med. Łukasz Paluch.
Specjalista zaznacza, że 100 g truskawek jest w stanie zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C oraz hesperydynę.
2. Jedz truskawki, by zadbać o żyły
Hesperydyna jest związkiem słynącym ze swojego korzystnego wpływu na układ krążenia. Wzmacnia napięcie ścian naczyń krwionośnych i zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, miażdżycy i zatoru.
W połączeniu z innymi bioflawonoidami, hesperydyna wzmacnia strukturę naczyń krwionośnych i znacznie przedłuża aktywność kwasu askorbinowego, który ma istotny wpływ na układ krwionośny (chroni m.in. przed niedokrwistością i wspiera prawidłowe wchłanianie żelaza).
- Wielu z nas ma przekonanie, że najwięcej witaminy C znajduje się w cytrynach i innych owocach cytrusowych. Tymczasem, 100 gramów świeżych truskawek z naszego kraju może zawierać nawet 70 mg witaminy C, podczas gdy taka sama ilość cytryn - tylko 50 - dodaje flebolog.
3. Produkty dobre dla żył
Osoby borykające się z problemami żylnymi powinny sięgać po winogrona, które zawierają obfite ilości resweratrolu. Ten związek chemiczny zalicza się do rodziny polifenoli.
Resweratrol pomaga zmniejszyć ryzyko progresji niewydolności żylnej, działa ochronnie na mikrokrążenie i poprawia przepływ krwi. Może również wspomagać leczenie chorób sercowo-naczyniowych (naczyń wieńcowych, miażdżycy tętnic, nadciśnienia).
Dla zdrowia naszych żył warto zrezygnować z fast foodów i żywności przetworzonej, a także unikać tłuszczów nasyconych i soli. W zapobieganiu powstawaniu żylaków skuteczne okaże się także awokado, szparagi, buraki, imbir, rozmaryn, gryka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl