Wątroba ją kocha. Chroni przed stłuszczeniem, marskością, rakiem
Kawa cieszy się ogromną popularnością, a zarazem jest przedmiotem sporów – podrażnia żołądek, szkodzi na serce, uzależnia. Czy na pewno? Polscy eksperci pod patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego postanowili rozwiać te wątpliwości raz na zawsze.
1. Kawa. Opatrunek dla wątroby
Kawaizdrowie.pl to portal programu informacyjno-edukacyjnego na temat korzyści zdrowotnych wynikających ze spożycia kawy pt. "Kawa i zdrowie" realizowanego przez Fundację "Żywność, Aktywność Fizyczna i Zdrowie".
Gromadzi informacje na temat małej czarnej opierające się na nowinkach ze świata nauki, a także obala powszechne mity funkcjonujące w społeczeństwie od dekad.
Eksperci powołują się na badania pochodzące z Meksyku, które jednoznacznie wskazują, że kawa ma dobroczynny wpływ na wątrobę. Badacze zaobserwowali, że antyoksydanty obecne w małej czarnej mogą zapobiegać niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby – NAFLD (ang. non-alcoholic fatty liver disease).
To najczęstsza choroba przewlekła wątroby dotykająca mieszkańców krajów zachodnich. Największe ryzyko dotyczy osób, które spożywają wysokokaloryczną, wysokoprzetworzoną żywność, prowadząc jednocześnie niezdrowy tryb życia, w którym brakuje aktywności fizycznej.
Drugie badanie przytaczane przez ekspertów przynosi podobne wnioski. Okazuje się, że kawa może chronić wątrobę przed włóknieniem w grupie pacjentów, u których chorobę NAFLD już zdiagnozowano.
2. Zmniejsza ryzyko raka wątroby
Istnieje jeszcze jeden korzystny wpływ kawy na wątrobę – jedno z badań dowodzi, że dwie filiżanki dziennie mogą zmniejszać ryzyko rozwoju raka wątrobowokomórkowego nawet o 40 proc.
Co zawiera kawa, że jest remedium na problemy wątrobowe? Badacze wskazują, że takie działanie można przypisać paraksantynie, metabolitowi kofeiny. Ma on hamować rozwój tkanki łącznej w narządzie odpowiadającej za zbliznowacenia i mającej związek z marskością czy nowotworem wątroby.
Portugalscy badacze z Uniwersytetu w Coimbrze w publikacji, która pojawiła się niedawno na łamach "Nutrients", ujawnili również, że kofeina, ale w połączeniu z obecnymi w małej czarnej polifenolami może spowalniać postęp NAFLD wśród pacjentów z cukrzycą typu 2.
Eksperci z programu przekonują, że kawa ma inne korzyści dla zdrowia. Powołując się na badania, podkreślają, że napój ten może:
- wpływać pozytywnie na profil lipidowy organizmu, chroniąc przed rozwojem dyslipidemii,
- zmniejszać ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 dzięki przeciwutleniaczom tj. kwas chlorogenowy oraz trygonelina,
- zmniejszać ryzyko rozwoju kamicy żółciowej,
- mieć dobroczynny wpływ na nastrój i zdrowie psychiczne.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl