Trwa ładowanie...

Stanowią kuszące połączenie. Tak "podstępny duet" działa na mózg

Avatar placeholder
23.01.2024 13:34
Cukier i tłuszcz to kuszące połączenie dla mózgu. Naukowcy odkryli, dlaczego tak trudno trzymać się diety
Cukier i tłuszcz to kuszące połączenie dla mózgu. Naukowcy odkryli, dlaczego tak trudno trzymać się diety (Getty Images)

Utrzymanie zdrowego i zbilansowanego jadłospisu nie zawsze jest łatwe. Z każdej strony czyhają na nas dietetyczne pułapki w postaci słodyczy oraz gotowych produktów. Naukowcom udało się znaleźć przyczynę, dla której odpowiednia dieta jest taka trudna.

spis treści

1. Podstępny duet

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Cell Metabolism" wyjaśniono, że jednoczesne odczuwanie pragnienia cukru i tłuszczu powoduje, że nie zawsze jesteśmy w stanie trzymać się zdrowego jadłospisu.

Takie zachcianki są nieuniknione, a wszystko dlatego, że tłuszcz i cukier z jelit wpływają na nasz mózg różnymi drogami. To sprawia, że podświadomie nie tylko pragniemy takich produktów, ale wręcz z nimi przesadzamy.

"To jak podwójny cios w mózgowy system nagrody. Nawet jeśli całkowita ilość kalorii spożywanych w cukrze i tłuszczach pozostanie taka sama, łączenie ich prowadzi do znacznie większego uwalniania dopaminy, a ostatecznie do przejadania się" - wyjaśnia dr Guillaume de Lartigue, główny autor badania.

Zobacz film: "6 kroków do zerwania z cukrem"

2. Błędne koło

Dopamina to neuroprzekaźnik wytwarzany w mózgu, często określa się ją mianem hormonu dobrego samopoczucia. Jako ludzie podświadomie poszukujemy sposobów, by uwolnić dopaminę, a jednym z najlepszych jest przejadanie się.

Do tej pory pozostawało tajemnicą, dlaczego tłuszcz i cukier stanowią tak kuszące połączenie. Nowe badanie pokazuje jednak, że obydwie substancje mają specyficzne ścieżki z nerwu błędnego, by wpłynąć na mózg.

Nerw błędny rozciąga się od pnia mózgu aż do żołądka i odpowiada za wiele funkcji jak na przykład trawienie. Autorzy badania ustalili, że cukier i tłuszcz są wykrywane przez neurony tego nerwu.

Kluczowym czynnikiem aktywującym ten mechanizm są komórki nerwowe w jelitach. Cukier i tłuszcz angażują równoległe, ale odrębne obwody nagrody. Właśnie dlatego podświadomie pragniemy pokarmów obfitych w tłuszcz i cukier, a także się przejadamy.

3. Podświadome zachcianki

Autorzy badania zauważają, że komunikacja między jelitami a mózgiem odbywa się poza naszą świadomością. Mogą się pojawiać zachcianki na posiłki obfite w cukier i tłuszcz, choć możemy sobie nawet nie zdawać z tego sprawy.

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże opracować nowe metody leczenia otyłości.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze