Trwa ładowanie...

Herbata długowieczności. Piją ją najdłużej żyjący ludzie

 Paula Jakubasik
11.03.2024 20:05
Herbatka długowieczności. Wystarczą trzy składniki
Herbatka długowieczności. Wystarczą trzy składniki (Getty Images)

Niektóre kraje charakteryzują się dłuższą średnią długością życia, wśród nich znajduje się grecka wyspa Ikaria. Sekretem długowieczności mieszkańców ma być dieta bogata w świeże warzywa i owoce, ryby oraz ziołowe herbaty. Napój określany mianem herbatki długowieczności cieszy się tam ogromną popularnością, warto go przygotować, wystarczą trzy składniki.

spis treści

1. Niebieska strefa

Niebieska strefa to miejsce, gdzie ludzie żyją dłużej niż gdziekolwiek indziej (90-100 lat, a nawet dłużej). Oprócz tego cieszą się stosunkowo dobrym zdrowiem, rzadziej doświadczają chorób cywilizacyjnych i są aktywni ruchowo.

Do tej pory określono jedynie pięć niebieskich stref:

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"
  • półwysep Nicoya w Kostaryce,
  • miasto Loma Linda w Kalifornii,
  • wyspa Okinawa w Japonii,
  • region Barbagia na Sardynii,
  • wyspa Ikaria w Grecji.

Udowodniono, że mieszkańcy tych miejsc spożywają w największej ilości świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, nasiona i orzechy.

Zwykle dania jedzą powoli, w towarzystwie rodziny lub przyjaciół, ale nie najadają się do syta. Dodatkowo dbają o dużą ilość ruchu w ciągu dnia, pamiętają o odpowiedniej ilości snu i znaczeniu pozytywnego nastawienia.

2. Sekret długowieczności mieszkańców Ikarii

Statystyki wskazują, że co trzeci mieszkaniec Ikarii dożywa 90 lat. Naturalne jest tam pozostawanie aktywnym do sędziwego wieku, również w sferze seksualnej. Badanie przeprowadzone na jednym z uniwersytetów w Atenach udowodniło, że 80 proc. mężczyzn od 65 do 100 r.ż. było aktywnych seksualnie.

Jednocześnie w niebieskiej strefie częstotliwość rozwoju demencji i innych przewlekłych schorzeń jest bardzo niska. Według "The Guardian" u mieszkańców wyspy rzadziej diagnozuje się choroby serca, nowotwory i depresję niż wśród Amerykanów.

Ikaryjczycy przestrzegają zasad diety śródziemnomorskiej. Zamiast mięsa na ich talerzach pojawiają się ryby, w jadłospisie nie brakuje również sporej ilości warzyw, ziemniaków, fasoli, oliwy z oliwek i owoców.

Piją kozie mleko, słodzą potrawy miodem, a receptury na herbaty ziołowe przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Istotnym punktem ich dnia jest drzemka, lubią też spędzać czas na świeżym powietrzu i dbać o kontakty z bliskimi.

3. Herbatka długowieczności

Zioła to istotny element diety Ikaryjczyków, ponieważ obfitują w antyoksydanty i substancje odżywcze korzystne dla organizmu. Co ważne, na terenie Ikarii rosną rośliny, które działają silniej niż podobne gatunki uprawiane w innych częściach Morza Śródziemnego.

Jednym z najpopularniejszych naparów jest herbata z mniszka lekarskiego, szałwii i rozmarynu, podaje się ją po posiłkach lub jako dodatek do przekąsek.

Mieszkańcy Ikarii wierzą, że wysokiej jakości napój ziołowy może przeciwdziałać chorobom i chronić komórki organizmu przed wpływem wolnych rodników. Badania wskazują również na to, że picie ziół może wiązać się z poprawą wydajności poznawczej wśród starszych mieszkańców Grecji.

Dodatkowo naparowi na długowieczność przypisuje się właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe. przeciwgrzybicze, żółciopędne, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe i antyoksydacyjne.

Jak przygotować herbatkę długowieczności? Należy wymieszać równe proporcje mniszka lekarskiego, szałwii i rozmarynu, a następnie łyżeczkę mieszanki zalać wrzącą wodą i odstawić na 5-7 minut. Po upływie tego czasu napar należy przecedzić.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze