Trwa ładowanie...

Cztery złote zasady. Wątroba i jelita będą miały czas na regenerację

 Katarzyna Prus
22.02.2023 12:22
Suszone owoce pomogą rozruszać jelita
Suszone owoce pomogą rozruszać jelita (Adobe Stock)

Zła dieta, stres, brak ruchu, siedzący tryb życia - to wystarczy, żeby zaburzyć pracę jelit i je rozleniwić. Skutek? Zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha i problem z utrzymaniem prawidłowej wagi. Nie trzeba jednak od razu biec do apteki po kolejny lek czy suplement, warto skorzystać z naturalnych metod.

spis treści

1. Suszone owoce i babka płesznik

Jeśli jelita są zbyt leniwe i pojawiają się problemy z zaparciami, warto sięgnąć po suszone owoce. Aby wspomóc perystaltykę jelit, najlepiej zjadać je na czczo, jeszcze przed śniadaniem.

Suszone owoce pomogą w zaparciach
Suszone owoce pomogą w zaparciach (Getty Images)
Zobacz film: "Śliwki – zbawienne dla jelit"

Wystarczy mała porcja suszonych śliwek, moreli, jabłek czy żurawiny. To cenne źródło błonnika pektynowego, który zapobiega zaparciom i stanom zapalnym w jelitach. Suszone owoce to także świetny dodatek do śniadania, np. do owsianki, a także zdrowa przekąska w ciągu dnia, która z powodzeniem może zastąpić słodycze.

Leniwe jelita pomoże także rozruszać babka płesznik. Brązowe ziarna przypominające siemię lniane, to z kolei źródło błonnika celulozowego.

Pod wpływem wilgoci ziarna pokrywają się śluzem i dzięki tej żelowej konsystencji ułatwiają przesuwanie się treści jelitowej, co usprawnia trawienie. Warto je jeść codziennie, np. jako dodatek do jogurtu czy zupy (wystarczy kilka łyżeczek).

2. Nie jedz przed snem

Oprócz konkretnych produktów, które warto włączyć do diety, ważna jest też pora dnia, o której jemy. W trosce o prawidłową pracę jelit, warto zachować odpowiedni rytm.

Ostatni posiłek najlepiej zjeść maksymalnie o godz. 19 i unikać późnych kolacji, szczególnie tuż przed snem.

Jakie będą z tego korzyści? Spożywając ostatni posiłek odpowiednio wcześnie, dajemy jelitom, a także wątrobie czas na regenerację. To jest kluczowe, by następnego dnia mogły znowu pracować na pełnych obrotach.

3. Ćwiczenia i masaż brzucha

Świetne rezultaty przy leniwych jelitach na pewno przyniesie aktywność fizyczna. Nie musi to być od razu intensywny trening na siłowni. Wystarczą proste ćwiczenia, które można wykonać w domu, jazda na rowerze, pływanie czy spacery. Zbawienne działanie ma także joga.

Pomocny może być też masaż brzucha, który warto wykonywać codziennie. Wystarczy przyłożyć do brzucha dłoń i wykonywać energiczne koliste ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze