David Attenborough ma 97 lat. Sekretem długowieczności jest ograniczenie tych składników
David Attenborough, znany na całym świecie brytyjski biolog, promotor wiedzy o przyrodzie, autor książek i podróżnik, podzielił się tajemnicą swojego długiego i zdrowego życia. 97-letni naukowiec przekonuje, że kluczem w jego przypadku okazały się zmiany w sposobie odżywiania. Jakie ma rady?
1. Sekret długowieczności według Davida Attenborough
David Attenborough jest znakomitym brytyjskim biologiem, który zyskał międzynarodową sławę dzięki swojemu zaangażowaniu w popularyzację nauki o przyrodzie, odkrywaniu i opisywaniu nieznanych zakątków świata. Za niespełna dwa miesiące naukowiec skończy 98 lat.
W wywiadzie dla "The Sun" stwierdził, że nie widzi przeszkód, by dożyć 100 lat, a może i więcej. Podczas tej rozmowy podzielił się również swoimi przemyśleniami na temat diety i nawyków żywieniowych, którym sam jest wierny.
Attenborough podkreślał, że w pewnym momencie podjął decyzję o zmianie diety. Skupił się przede wszystkim na ograniczeniu spożycia czerwonego mięsa, sera i ryby, zbliżając się w stronę wegetarianizmu.
2. Zwiększa ryzyko cukrzycy i raka jelita
Zalecenia brytyjskiej ochrony zdrowia (NHS) wskazują, że ograniczając spożycie czerwonego mięsa można poprawić stan zdrowia oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania na różne rodzaje nowotworów, szczególnie raka jelita grubego.
Do czerwonego mięsa zaliczamy:
- wołowinę,
- jagnięcinę,
- wieprzowinę,
- baraninę
- koźlinę,
- dziczyznę
- cielęcinę.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) również zaleca ograniczanie spożycia tego rodzaju mięsa i produktów, takich jak wędliny, kiełbasy, boczek, które uznaje się za potencjalnie szkodliwe.
Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Harvard T.H. Chan School of Public Health udowodniły, że regularna konsumpcja przetworzonych produktów zwiększa zagrożenie chorobami serca, cukrzycą typu 2 oraz otyłością. Wykazano również, że takie odżywianie przyczynia się do przyspieszenia procesów, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworów jelita grubego.
3. Rośnie ryzyko depresji i demencji
Co więcej, badania wskazują na związek diety z samopoczuciem psychicznym. Studium z 2019 roku wskazało, że wysokie spożycie przetworzonego jedzenia zwiększa ryzyko depresji.
Inne analizy sugerują z kolei, że przetworzona żywność może negatywnie wpływać na kondycję umysłową, zwiększając ryzyko pojawienia się takich zaburzeń, jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy schizofrenia.
Masz wiadomość, zdjęcie lub nagranie? Wyślij je do nas przez dziejesie.wp.pl