Przepisy w diecie bezmlecznej
Dieta bezmleczna to dieta, w której eliminuje się mleko oraz produkty nabiałowe. Dieta bezmleczna jest zalecana w przypadku alergii na mleko, nietolerancji laktozy oraz w autyzmie. W diecie tej bardzo ważny jest odpowiedni dobór produktów spożywczych, aby nie wystąpiły niedobory niezbędnych dla zdrowych kości - wapnia oraz witaminy D.
1. Dla kogo dieta bezmleczna?
Dieta bezmleczna jest dietą leczniczą, polegającą na całkowitym wyeliminowaniu z diety mleka i jego przetworów tj. kefir, maślanka, jogurt, sery (białe, żółte, pleśniowe), śmietanka, a w niektórych przypadkach także masła i mix-ów do smarowania (zawierające tłuszcz mleczny).
Najczęstszym wskazaniem do stosowania diety bezmlecznej jest alergia na białka mleko krowiego. Ten rodzaj alergii pokarmowej występuje przede wszystkim niemowląt i małych dzieci. Jednakże wraz z wiekiem, zwiększa się tolerancja na alergeny występujące w mleku krowim. Czas stosowania diety bezmlecznej u dzieci z alergią jest zróżnicowany i zależy od typu reakcji alergicznej oraz wieku dziecka. Najczęściej ten rodzaj diety eliminacyjnej trwa rok. Po tym okresie ostrożnie wprowadza się do diety produkty nabiałowe i obserwuje czy występują objawy alergii (wysypka, bóle brzucha, biegunki, napady astmy oskrzelowej).
Nietolerancja laktozy jest kolejnym wskazaniem do eliminacji mleka i jego przetworów z diety. Laktoza to dwucukier zbudowany z glukozy i galaktozy. W przewodzie pokarmowym jest rozkładany przez enzym laktazę do glukozy i galaktozy. Z wiekiem aktywność laktazy zmniejsza się prowadząc do zaburzeń trawienia (biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, gazy).
Eliminację nabiału i mleka zaleca się także u dzieci z autyzmem. Zaobserwowano że dieta bezmleczna korzystniej wpływa na funkcję poznawcze tych dzieci.
2. Wady diety bezmlecznej
Wyeliminowanie z diety mleka i jego przetworów może prowadzić do niedoboru ważnego dla organizmu wapnia. Pierwiastek ten buduje kości, uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, skurczu mięsni. W mleku i jego przetworach wapń występuje w korzystnym stosunku do fosforu (1-1,2:1). Ponadto zawarte w nich takie związki jak witamina D i laktoza zwiększają przyswajalność wapnia oraz zmieszają wydalanie go z organizmu. W związku z tym osoby stosujące dietę bezmleczną powinny suplementować dietę w wapń, którego dziennie zapotrzebowanie wynosi około 1000 mg lub pić wysokozmineralizowane wody.
3. Jadłospis w diecie bezmlecznej
Dieta osoby, która nie może spożywać mleka i jego przetworów nie musi być monotonna, a przede wszystkim powinna dostarczać białko pełnowartościowe oraz wapń i witaminę D.
Śniadanie
- jajecznica na maśle z pomidorami, pieczywo żytnie, herbata zielona
- kanapki z pieczywa żytniego nasączonego oliwą z oliwek, szynka dobrej jakości (>75% mięsa), sałata zielona, papryka czerwona, rzodkiewka, kawa z mlekiem sojowym.
II śniadanie
- surówka z marchewki, jabłka z zarodkami pszennymi oraz olejem lnianym
- pieczywo ryżowe z dżemem, kakao na mleku sojowym.
Obiad
- dorsz zapiekany w foli z ryżem brązowym, z bukietem warzyw (brokuły, kalafior, marchewka, pietruszka, brukselka), pomarańczowy
- pierś indyka w sezamie, ziemniaki z koperkiem, surówka z kapusty pekińskiej, czerwonej papryki, ogórka kwaszonego, natka pietruszki z sosem vinegree, napar z mięty.
Podwieczorek
- galaretka z truskawkami posypana wiórkami czekoladowymi,
- ciasto marchewkowe z polewą z białej czekolady i soku cytrynowego.
Kolacja
- naleśniki ze szpinakiem z dipem czosnkowym, herbata zielona
- pierogi z kaszą gryczaną, surówka z pomidorów, herbata pu-erh.
Osoba stosująca dietę bezmleczną w ciągu dnia powinna wypijać około 1 litra wody wysokozmineralizowanej, by dostarczyć wapń i magnez.