Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Dieta portfolio

Avatar placeholder
18.06.2019 13:16
Dieta portfolio
Dieta portfolio (123RF)

Jednym z głównych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych jest podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Dlatego właśnie ważne jest przeciwdziałanie zwiększonemu stężeniu tej substancji. W tym celu często zaleca się stosowanie diety bogatej w produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Jednym ze sposobów na redukcję cholesterolu jest tzw. dieta portfolio, w której podstawą żywienia są produkty takie jak soja, orzechy i zboża.

spis treści

1. Soja kontra dieta niskotłuszczowa

Badania nad skutecznością diety portfolio przeprowadzono z udziałem 351 osób. Uczestników podzielono losowo na dwie grupy. Pierwsza stosowała dietę niskotłuszczową, druga była na diecie portfolio. Analizy wykazały, że u osób stosujących przez 6 miesięcy tę drugą dietę, poziom złego cholesterolu obniżył się o 13 proc. Dieta uboga w nasycone kwasy tłuszczowe zredukowała poziom złego cholesterolu jedynie o 3 proc. Naukowcy sugerują, że dieta portfolio może niszczyć zły cholesterol ze skutecznością porównywalną do leków. Największym zaskoczeniem dla badaczy był fakt, że stosunkowo krótki okres stosowania diety przynosił korzyści zdrowotne.

 

Zobacz film: "Badania krwi - cholesterol"

2. Na czym polega dieta portfolio?

Dieta portfolio obejmuje cztery typy produktów żywnościowych, które dzięki obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Oto one:

  • Białko soi – dieta portfolio wymaga zastąpienia mięsa produktami z soi, takimi jak tofu czy wędlina sojowa. Mleko sojowe i fasola sojowa edamame są także bogatym źródłem białek.
  • Błonnik – sposób odżywiania oparty jest na błonniku pochodzącym ze zbóż, szczególnie owsa i jęczmienia.
  • Estry steroli roślinnych – dieta zakłada zamianę masła i zwykłej margaryny na margarynę wzbogaconą o estry steroli roślinnych.
  • Orzechy – osobom na diecie portfolio zaleca się spożywanie garści orzechów dziennie (mogą być włoskie, laskowe, ziemne).

Zwolennicy diety twierdzą, że nie odejmują niczego z talerza, wręcz przeciwnie – wzbogacją go o pełnowartościowe produkty. Warto być otwartym na nowe rozwiązania. Jeśli ochrona przed chorobami sercowo-naczyniowymi nie wymaga niczego innego jak tylko spożywania orzechów, zbóż i soi, warto podjąć takie wyzwanie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze