Dietetyk poleca. Oto 5 najlepszych produktów dla twojego serca
Nie od dzisiaj wiadomo, że zdrowa, dobrze zbilansowana dieta może uchronić nas przed chorobami układu sercowo naczyniowego np. zawałem, miażdżycą czy nadciśnieniem tętniczym. Vanessa Risetto, dyplomowana dietetyczka oraz współzałożycielka marki Culina Health, opowiedziała o pięciu najzdrowszych dla serca produktach.
1. Orzechy i nasiona
Orzechy i nasiona warto spożywać nie tylko z powodu ich walorów smakowych. W orzechach włoskich, brazylijskich czy macadamia znajdują się ogromne pokłady kwasów tłuszczowych omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i wspomagają pracę mięśnia sercowego. Potwierdza to instytut zdrowia National Heart Lung and Blood Institute.
- Na przykład pistacje zawierają sześć gramów pełnowartościowego białka na porcję i trzy gramy błonnika. W połączeniu z owocami stanowią doskonałą przekąskę – przekonuje specjalistka z zakresu dietetyki, Vanessa Risetto.
2. Produkty pełnoziarniste
W płatkach owsianych, brązowym ryżu oraz innych produktach z pełnego ziarna znaleźć można cenne składniki odżywcze takie jak magnez, przeciwutleniacze czy kwas foliowy.
Kwas foliowy, określany również mianem witaminy B9, wykazuje pośredni, jak i bezpośredni wpływ na metabolizm komórek ludzkiego organizmu.
Dbając o odpowiednie stężenie tego składnika, możemy zapobiec problemom układu sercowo naczyniowego. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez National Institutes of Health, składnik ten może uchronić nas przed chorobami serca oraz udarem mózgu.
3. Fasola
Fasolę można spożywać w formie samodzielnej przekąski lub dodatku do głównego dania. Warzywo to bogate jest witaminy np. witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, kwas foliowy, witaminę A, witaminę E oraz witaminę K. Produkt ten stanowi dobre źródło potasu, wapnia i fosforu. W 100 gramach fasoli występuje aż 8,67 gramów białka.
Dietetyczka Vanessa Risetto radzi, aby włączyć warzywo strączkowe do swojej diety, ponieważ zawiera ono błonnik, który poprawia profil lipidowy krwi poprzez obniżanie poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów. Spożywanie błonnika pozwala uchronić się przed hemoroidami, zaparciami czy innymi problemami gastrycznymi. Włókno pokarmowe może być pomocne w kontrolowaniu wagi.
4. Chude mięso
Chude mięso to termin odnoszący się do mięsa, które zawiera w 100 gramach mniej niż 10 gramów tłuszczu (nie więcej niż 4,5 g tłuszczów nasyconych i 95 miligramów cholesterolu).
To nie tylko ryby, mięso drobiowe oraz indycze. Przykładem chudego mięsa może być również rostbef wołowy. Warto wiedzieć, że polędwica wieprzowa może być nawet chudsza niż kurczak. Produkt ten zawiera niedużą ilość kalorii i tłuszczów. W składzie polędwicy wieprzowej znaleźć można sporą zawartość białka oraz małą ilość węglowodanów. Polecana jest nie tylko sportowcom i osobom na diecie, ale również wszystkim tym, którzy chcą zadbać o swoje serce.
5. Gorzka czekolada
Gorzka czekolada wysokiej jakości stanowi cenne źródło węglowodanów, tłuszczów, błonnika, wapnia, żelaza, cynku, magnezu, potasu czy fosforu. Można w niej również znaleźć witaminy z grupy B, witaminę A oraz witaminę E.
Zdaniem Vanessy Risetto, dobrze jest łączyć gorzką czekoladę z jogurtem greckim lub migdałami. Takie połączenie stanowi doskonałą i zdrową przekąskę. Najwięcej błonnika znajduje się w czekoladzie, która zawiera 85% kakao.
Czekolada o zawartości 72% kakao ma nieco mniej włókna pokarmowego, odpornego na działanie enzymów trawiennych, niemniej jednak jest znacznie zdrowsza od słodkich, mlecznych czekolad.
Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl