Długo parzysz herbatę? Takie są skutki
Sposób parzenia herbaty może mieć wpływ nie tylko na jej smak, ale też działanie. Kluczowy jest tu czas, który niesie ze sobą pewne korzyści. Jakich efektów można się spodziewać?
1. Więcej polifenoli
Na działanie herbaty mają wpływ nie tylko zawarte w niej substancje, ale też sposób, w jaki ją parzymy. Chodzi konkretnie o długość parzenia, które niesie ze sobą pewne korzyści.
Na skutki zwrócił uwagę dietetyk kliniczny Michał Wrzosek.
- Dłuższe parzenie herbaty może prowadzić do mocniejszego i bardziej gorzkiego naparu. Dla niektorych może to być pożądane, a inni nie mogą przełknąć tak gorzkiej herbaty - stwierdził w filmiku na TikToku Wrzosek.
@michal_wrzosek Herbaty mogą ograniczać wchłanianie niektórych składników odżywczych, np. żelaza, dlatego warto po nie sięgać pomiędzy posiłkami. Jaki rodzaj lubisz najbardziej? 🍵 #parzenieherbaty #dieta #nawodnienie ♬ dźwięk oryginalny - Dr Dietetyki Michał Wrzosek
Dietetyk zwrócił jednak uwagę, że oprócz oczywistej różnicy w smaku, dłuższe parzenie może mieć wpływ na zawarte w herbacie substancje, a tym samym jej działanie.
- Jeśli chodzi o kofeinę, to do trzech minut jej poziom rośnie, a później nic się nie zmienia. Dłuższe parzenie to także więcej polifenoli, które mają pozywyny wpływ na nasze zdrowie. Herbata parzona 15 minut będzie miała ich najwięcej - podkreślił Wrzosek.
2. Metale ciężkie i żelazo
Ekspert zwrócił jednak uwagę, że długie parzenie nie zawsze jest korzystne.
- Dłużej parzone herbaty mają też nieco większą zawartość metali ciężkich - dodał dietetyk.
Przypomniał także, że niezależnie od parzenia herbaty mogą ograniczać wchłanianie niektórych składników odżywczych, np. żelaza, dlatego warto po nie sięgać pomiędzy posiłkami. Chodzi o to, by zawarte w jedzeniu żelazo zdążyło się wchłonąć.
Skutki niedoboru tego minerału mogą być bardzo poważne. Żelazo odpowiada za transport tlenu, wiec kiedy go brakuje, może dojść do tzw. szoku tlenowego. Pojawia się wówczas nadmierna senność i szybka męczliwość.
Jeśli niedobór żelaza pogłębia się, wówczas może dojść do rozwoju anemii, której towarzyszy bladość skóry, bóle głowy i stawów.
Jeśli poziom żelaza osiągnie krytycznie niski poziom, może dojść nawet do utraty przytomności, a także duszności oraz kołatania serca i zaburzenia jego rytmu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl