Ulubiony napój stulatków. Tak przygotujesz "herbatkę długowieczności"
Mieszkańcy Ikarii mogą pochwalić się długowiecznością i szczególnie dobrym zdrowiem. Ta grecka wyspa jest zaliczana do tzw. niebieskich stref, czyli obszarów, gdzie króluje długie życie w nienagannym zdrowiu.
1. Sekrety mieszkańców niebieskich stref
Naukowcy uważają, że mieszkańcy Ikarii swoją długowieczność głównie zawdzięczają odpowiedniej diecie, która składa się ze świeżych warzyw, owoców i ryb. Ogromne znaczenie mają też spożywane przez nich napoje.
Często sięgają po "herbatkę długowieczności", której receptura znana jest od pokoleń. Ziołowa mieszanka korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu, a zawarte w niej składniki mają lecznicze działanie.
Na szczęście przepis na miksturę nie jest tajemnicą, więc taką zdrowotną herbatkę może przygotować w domu każdy z nas. Głównymi składnikami jest mniszek lekarski, szałwia i rozmaryn. Zioła mogą stanowić ważny element zbilansowanej diety i dostarczyć masę niezbędnych składników odżywczych.
Mieszanka przygotowana z wysokiej jakości składników może pomóc zapobiegać wielu chorobom, obniżać stres oksydacyjny i neutralizować szkodliwe działanie wolnych rodników.
2. Jak przygotować herbatkę długowieczności
W sklepach można trafić na gotowe mieszanki, czasem nawet pochodzą właśnie z Ikarii. Napar można jednak przygotować samodzielnie w domu. Wystarczy przygotować:
- łyżeczkę mniszka lekarskiego,
- łyżeczkę szałwii,
- łyżeczkę rozmarynu.
Zioła należy zalać kubkiem wrzącej wody i odstawić na 5-10 minut. Gdy "herbatka długowieczności" jest gotowa, wystarczy ją przecedzić i od razu można wypić. Najlepiej jednak sięgać po nią po posiłku.
3. Właściwości składników naparu
Mniszek lekarski słynie ze swoich przeciwnowotworowych i przeciwzapalnych właściwości. Ponadto wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn ze względu na żółciopędne i moczopędne działanie. Chroni też przed rozwojem cukrzycy.
W szałwii znajduje się mnóstwo antyoksydantów, które usprawniają funkcjonowanie mózgu i poprawiają pamięć. Zioło korzystnie wpływa na układ pokarmowy, obniża poziom cholesterolu i ma właściwości przeciwbakteryjne.
Podobnie jak szałwia, rozmaryn również obfituje w przeciwutleniacze, a do tego działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Wspiera układ odpornościowy, pomaga utrzymać zdrową wagę i reguluje poziom cukru we krwi.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl