Drinki z ginem – przepisy i kalorie
Drinki z ginem, czyli oryginalnym i charakterystycznym alkoholem aromatyzowanym jagodami jałowca, są bardzo popularne. Bywają zarówno proste i klasyczne, jak i wyszukane, kolorowe oraz intrygujące w smaku. Mogą być słabe, słodkie i bardzo kobiece, ale i zdecydowanie wytrawne, także w męskim stylu. Czy dostarczają wielu kalorii? Jak je przygotować?
1. Jakie są drinki z ginem?
Drinki z ginem są bardzo różne. Łączy je to, że mają oryginalny, dość charakterystyczny smak. Ich bazą jest anglosaski rodzaj jałowcówki. To klarowny, czysty alkohol o zdecydowanym charakterze. Ponieważ cechują go cierpkie i gorzkie nuty smakowe, najczęściej miesza się go z innymi napojami. Nie podaje się raczej samego ginu.
Gin jest jednym z najpopularniejszych napojów alkoholowych używanych do drinków. Najczęściej podaje się go z tonikiem (gin z tonikiem), sokiem cytrynowym lub sokiem pomarańczowym (tzw. Gin Collins). Z kolei gin wymieszany z wermutem staje się martini.
Jak mocne są drinki z ginem? Alkohol po destylacji zacieru z dodatkiem jagód jałowca pospolitego zawiera od 35% go 40% alkoholu. Moc i smak drinka w dużej mierze zależy od innych składników. W zależności od rodzaju i ilości dodatków drinki z ginem mogą być zarówno słabsze, jak i mocniejsze, tak wytrawne, jak i słodko-kwaśne. Podaje się je w dużych kieliszkach, koktajlówkach lub wysokich szklankach.
2. Kalorie i wartości odżywcze drinków z ginem
Gin jest doskonałym aperitifem. Wypity przed posiłkiem zaostrza apetyt. Jaka jest jego wartość odżywcza? Alkohol o mocy 45% w 100 g zawiera około 260 kcal, nie wyróżniają go walory odżywcze. Jest jednym z najbardziej kalorycznych trunków.
Na kaloryczność i wartość odżywczą drinków z ginem przekładają się także dodatki: gin z sokiem owocowym: 100 g soku pomarańczowego to 45 kcal i 10 g węglowodanów, gin z tonikiem: 100 g toniku to 33 kcal i 14 g węglowodanów ze słodzików używanych do produkcji toniku, gin z wermutem: 100 g wermutu ma 62 kcal, gin z colą: 100 g coli to około 38 kcal i 10 g węglowodanów.
Duże znaczenie mają także dodawane do drinków z ginem syropy, na przykład grenadyna, to jest syrop z owocu granatu. Ta w 100 g zawiera 267 kcal i 67 g węglowodanów.
3. Co to jest gin?
Gin narodził się w XVII w. w dawnych Niderlandach pod nazwą Jenever (Genever / Genièvre). Początkowo uważany był za środek leczniczy pomagający na wiele schorzeń. Popularność zdobył w Anglii, dokąd dotarł głównie za sprawą Wilhelma III. Zdecydowanie przyczyniły się do tego wojny i konflikty polityczne. Sławę zyskał pod skróconą nazwą – gin. Brytyjscy żołnierze wykorzystywali go podczas wojny w Indiach. Alkohol dodawał im odwagi, a zawarta w toniku chinina chroniła przed malarią.
W produkcji ginu stosuje się mieszaninę spirytusu, olejków aromatycznych, przypraw i cukru. Spirytus używany do produkcji musi mieć czystość co najmniej 96 %. Wykorzystuje się najczęściej spirytus z jęczmienia lub winogron. Do destylatu dodaje się lukrecję, arcydzięgiel, anyż, kolendrę, kminek, skórkę cytryny lub pomarańczy.
Z uwagi na sposób wytwarzania, wyróżnia się gin destylowany lub złożony. Jeśli chodzi o smak i styl, najpopularniejszy jest London Dry Gin (najbardziej wytrawny), Plymouth, Old Tom (jest najstarszym rodzajem ginu. Ma owocowy smak i jest dość słaby) i New Western Dry.
Każdy z nich swój oryginalny smak zawdzięcza owocom jałowca, które wykorzystywane są w procesie aromatyzacji spirytusu lub destylatu, a także ziołom i przyprawom (warto pamiętać, że gin to nic innego jak aromatyzowana wódka). Gin jest bezbarwny lub słomkowożółty. Ma wyjątkowy zapach, kojarzący się z lasem.
Gin w Polsce ma bardzo krótką historię. Najbardziej znanym jest Gin Lubuski. Dość popularna jest także wódka jałowcowa, która swoim smakiem jest zbliżona do ginu.
4. Przepis na gin z tonikiem
Gin z tonikiem to prosty, klasyczny przepis. O jego smaku decydują składniki dobrej jakości. Warto także pamiętać, że alkohol i tonik muszą być dobrze schłodzone przed podaniem. Tonik to bezalkoholowy napój gazowany, w skład którego wchodzi woda sodowa, chinina oraz soki owocowe. Ma charakterystyczny, gorzkawy smak.
Aby przygotować gin z tonikiem, potrzebne jest: 50 ml ginu, 200 ml toniku, dwa kawałki limonki, lód.
Duży kieliszek wypełnij lodem. Wlej gin. Wyciśnij ćwiartkę limonki. Dodaj tonik, po czym wyciśnij drugą ćwiartkę limonki. Całość wymieszaj.
5. Jak zrobić Dry Martini?
Dry Martini to drink, który znajduję się na oficjalnej liście Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów (The International Bartenders Association - IBA). Aby przygotować martini drink, potrzebne są takie składniki jak: 60 ml ginu, 10 ml wytrawnego wermutu, zielona oliwka, lód, * opcjonalnie sok z plastra cytryny.
W shakerze wymieszaj wszystkie składniki. Możesz to także zrobić w szklance, jeśli drink ma być mieszany, ale nie wstrząśnięty. Przelej drink do kieliszka do martini. Udekoruj oliwką. Można go wzbogacić wyciśniętym sokiem z cytryny.