Trwa ładowanie...

Dwa tygodnie bez cukru. Michał Wrzosek zdradza efekty

 Katarzyna Prus
24.06.2023 16:57
Dwa tygodnie bez cukru. Dietetyk zdradza efekty
Dwa tygodnie bez cukru. Dietetyk zdradza efekty (Facebook, Getty Images)

Cukier w nadmiarze szkodzi i może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Wystarczy jednak mała zmiana w diecie, by ich uniknąć. Dietetyk wyjaśnia, co się stanie, jeśli na dwa tygodnie zapomnimy o słodyczach.

spis treści

1. Co się dzieje po odstawieniu cukru?

Co się stanie, jeśli na dwa tygodnie wyrzucimy z diety cukier? Do przetestowania takiej zmiany zachęca Michał Wrzosek, doktor dietetyki i przedsiębiorca.

W krótkim nagraniu na Instagramie wskazuje na kilka zdrowotnych korzyści, które może przynieść ta pozornie niewielka różnica. - Jeśli odstawisz cukier na dwa tygodnie, zmniejszysz ilość spożywanych kalorii. Jeśli masz trądzik, to może się on zmniejszyć i poprawi ci się cera - tłumaczy dietetyk.

Ekspert zaznacza też, że nawet rezygnacja z cukru na dwa tygodnie może wpłynąć na zmniejszenie poziomu trójglicerydów. To związki chemiczne należące do tłuszczów prostych, z których organizm czerpie najwięcej energii.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Jeśli jest ich jednak za dużo, mogą zaszkodzić i narażać nas na poważne choroby. Warto więc tak komponować codzienną dietę, by nie przekraczać bezpiecznej dawki.

Podwyższony poziom to ryzyko udaru i zawału, nawet większe niż przy podwyższonym cholesterolu. Przekroczenie norm zwiększa też ryzyko zapalenia trzustki.

2. Nadmiar cukru poważnie szkodzi

- Wiadomo, cukier w nadmiarze szkodzi - nadwaga, otyłość, a to z kolei cukrzyca i nadciśnienie. Nie jest jednak trucizną, dopóki nie jesz go za dużo. Dlatego zamiast eliminować, to go ograniczaj - zachęca Michał Wrzosek.

Nadmiar cukru to prosta droga do wielu chorób. Oprócz skutków, przed którymi ostrzega dietetyk, warto mieć świadomość, że nadmiar cukru w diecie może także prowadzić do problemów z sercem oraz nowotworów.

Bardzo poważnie szkodzi także mózgowi. Naukowcy z Wake Forest University School of Medicine odkryli, że zwiększone spożycie cukru i podwyższony poziomu glukozy we krwi są wystarczające, aby spowodować nagromadzenie płytek amyloidowych w mózgu, co zwiększa ryzyko choroby Alzheimera, która bywa nazywana "cukrzycą mózgu".

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze