Trwa ładowanie...

Eksperci ostrzegają przed "prysznicem dla jelit" i "oczyszczającymi miksturami". Mogą mocno zaszkodzić

Eksperci ostrzegają przed niesprawdzonymi dietami. Mogą zaburzyć skład mikrobioty jelitowej
Eksperci ostrzegają przed niesprawdzonymi dietami. Mogą zaburzyć skład mikrobioty jelitowej (Getty Images, Instagram)

Eksperci ostrzegają przed "oczyszczającymi miksturami" samozwańczych specjalistów od jelit. Rośnie popularność głodówek i tzw. Internal Shower, czyli "prysznica dla jelit", który ma zlikwidować problem zaparć. - Takie mody wracają cyklicznie - mówi dietetyk kliniczny Kamil Paprotny. - Uważam, że może to przynieść odwrotny skutek, zwłaszcza jeżeli u pacjentów występują już jakieś problemy żołądkowo-jelitowe, jak refluks czy zgaga. To może jeszcze pogłębiać te dolegliwości - ostrzega.

spis treści

1. Moda na "oczyszczające mikstury"

Ewa Kowalska, specjalistka ds. żywienia, znana na Instagramie jako @dietetyczna_biotechnolog ostrzega przed groźną modą na oczyszczanie jelit. Biotechnolożka zwraca uwagę na to, że wiele osób decyduje się na zastosowanie "diety na oczyszczenie", która polega na piciu przez pięć lub siedem dni wyłącznie soku z selera lub kiszonych ogórków.

"Powiedzieć, że to nie działa, to jak nie powiedzieć nic. Nie działać może zakopanie stóp w ziemi i czekanie, aż na głowie wyrosną liście. A to realnie szkodzi" - ostrzega ekspertka.

Zobacz film: "Produkty, które sieją spustoszenie w jelitach"
Napój z nasion chia z sokiem z cytryny i wodą ma oczyszczać jelita
Napój z nasion chia z sokiem z cytryny i wodą ma oczyszczać jelita (Getty Images)

Coraz większą popularnością cieszy się również "Internal Shower", czyli "prysznic dla jelit", który ma rozwiązać problem zaparć. Specjalistka ds. żywienia uważa, że po zastosowaniu tej metody problemy mogą się dopiero zacząć.

"Wypicie szklanki nasion chia z sokiem z cytryny i wodą nie brzmi zachęcająco. Poza tym pojawia się problem. Twoje jelita mogą różnie zareagować na różne rodzaje błonnika. Dlatego też istnieje niebezpieczeństwo, że ta mikstura na zaparcia spowoduje…zaparcia" - komentuje Kowalska.

"Przesiewajcie przez naukowe sito tego typu internetowe wymysły. Jelita tak naprawdę potrzebują bardzo prostych rzeczy, a nie magicznych mikstur" - podkreśla biotechnolożka.

2. Stosowanie głodówek może zaburzyć skład mikrobioty jelitowej

Eksperci wskazują jasno, że pomysłodawcy takich "cudownych diet" chcą zdobyć popularność, w związku z tym "wymyślają sposoby, które fantastycznie się sprzedają", ale ich skuteczność jest wątpliwa.

- Przede wszystkim nie da się oczyścić jelit. Wnioskuję, że chodzi o jakieś złogi, które mitycznie narosły w jelitach, ale czegoś takiego nie ma. Jeżeli ktoś ma zaparcia to rzeczywiście jest to problem. Może to wynikać z zaburzeń pracy jelit albo ze złej diety, czyli np. jemy za mało błonnika, może to być też kwestia niedoczynności tarczycy - tłumaczy dietetyk kliniczny Kamil Paprotny.

- W przypadku zaparć nasiona chia rzeczywiście mogę być pomocne, bo zawierają sporo błonnika, ale nie jest to oczyszczanie jelit, a pobudzenia perystaltyki jelit - zauważa.

Dietetyk kliniczny odradza też stosowanie głodówek. Przyznaje, że taka krótkotrwała "kuracja", trwająca dwa-trzy dni, nie powinna nam zaszkodzić, ale jeżeli będziemy stosowali to rozwiązanie częściej lub przez dłuższy okres może to odbić się negatywnie na naszym zdrowiu i zaburzyć skład mikrobioty jelitowej.

- Takie mody wracają cyklicznie. Jeden z moich pacjentów prowadził takie cykliczne głodówki, w konsekwencji zaczął narzekać na częste wzdęcia, prawdopodobnie z racji zmian, które zaszły właśnie w mikrobiocie jelitowej - opowiada Kamil Paprotny.

Kamil Paprotny jest dietetykiem klinicznym
Kamil Paprotny jest dietetykiem klinicznym (Instagram)

3. Zamiast "magicznych mikstur"

Znacznie więcej korzyści przyniesie uzupełnienie diety w wodę i błonnik.

- Stosowanie krótkotrwałych głodówek nie powinno być niebezpieczne, ale pozostaje pytanie, jak to wpłynie na mikrobiotę jelitową. Nie wiemy. Niektóre badania wskazują, że krótkotrwałe głodówki mogą wpływać pozytywnie na mikrobiotę, inne, że jest wprost przeciwnie. Nie jestem fanem takich rozwiązań. Uważam, że może to przynieść odwrotny skutek, zwłaszcza jeżeli u pacjentów występują już jakieś problemy żołądkowo-jelitowe, jak refluks czy zgaga. To może jeszcze pogłębiać te dolegliwości - wyjaśnia Paprotny.

- Dużo lepszym wyborem będzie wprowadzenie do diety dodatkowej porcji warzyw i owoców, stopniowe wdrażanie razowych produktów oraz picie wody - radzi dietetyk i dodaje, że odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze