Trwa ładowanie...

Ekstrakt z mniszka lekarskiego – właściwości, działanie. Na co pomaga dmuchawiec?

 Katarzyna Kurek
08.09.2023 17:25
Ekstrakt z mniszka lekarskiego oczyszcza organizm z toksyn
Ekstrakt z mniszka lekarskiego oczyszcza organizm z toksyn (Adobe Stock)

Ekstrakt z mniszka lekarskiego zawiera właściwości lecznicze, przez co znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Jest bogatym źródłem wielu składników mineralnych oraz witamin, które pomagają przy różnorodnych dolegliwościach. Na co dokładnie pomaga ekstrakt z mniszka lekarskiego? Jakie właściwości ma mniszek lekarski? Kiedy zbierać jego korzenie i kwiaty?

spis treści

1. Czym jest mniszek lekarski?

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) nazywany także mniszkiem pospolitym jest byliną z rodziny Asteraceae, podrodziny Cichorioideae. W Polsce kwiat ten jest dość pospolity, porasta łąki, pola, nieużytki oraz trawniki w ogrodach.

Roślina ta ma jedną lub kilka łodyg, wyrastających z jednego systemu korzeniowego. Po przekwitnieniu kwiatostan zamienia się w dmuchawiec, stąd potoczna nazwa – dmuchawiec. Roślina kwitnie dwa razy w roku – od kwietnia do lipca, a następnie jesienią.

1.1. Mniszek lekarski a mlecz

Mniszek lekarski bardzo często bywa nazywany mleczem. Oba kwiaty pochodzą z rodziny astrowatych i są do siebie łudząco podobne. Jednak w opisie mniszka lekarskiego i mleczu widoczne są drobne różnice. Mlecz posiada kwiaty wyrastające z łodygi, a nie z podstawy. W przypadku mniszka z jednego systemu korzeniowego wyrasta wiele pędów z pojedynczymi kwiatami.

Zobacz film: "Odtrucie wątroby. Te domowe sposoby pomogą z detoksykacją"

Najważniejszą różnicą jest jednak to, że mniszek lekarski ma właściwości prozdrowotne i może być stosowany w medycynie naturalnej. Z kolei mlecz polny to po prostu zwykły chwast.

2. Ekstrakt z mniszka lekarskiego – właściwości

Zastosowanie mniszka lekarskiego jest bardzo szerokie. Wyciągi z mniszka lekarskiego wykazują dużą aktywność prozdrowotną. Zawierają wiele cennych substancji, które wykorzystywane są nie tylko w leczeniu domowym, ale również w medycynie.

Co istotne, cenne właściwości lecznicze mniszka lekarskiego znaleźć można w całej roślinie. Dlatego też ekstrakty przygotowuje się ze wszystkich jej części – zarówno kwiatów, korzeni, jak i ziela.

Właściwości mniszka lekarskiego:

2.1. Korzeń mniszka lekarskiego

Korzeń mniszka zawiera kwas foliowy, żelazo, wapń i magnez. Znajdują się w nim również witaminy C i A. Ma on właściwości prebiotyczne. Z tej części rośliny przygotowywane są bardzo często domowe napary, soki i odwary. Opinie o korzeniu mniszka lekarskiego są bardzo pozytywne. Korzeń pomaga bowiem w leczeniu chorób pęcherza, biegunek, reguluje przemianę materii i ułatwia trawienie.

Kiedy najlepiej zbierać korzeń mniszka lekarskiego? Zbiory najlepiej zaplanować na późną jesień. Wówczas w tej części rośliny znajduje się najwięcej cennych substancji zapasowych, które zostały zgromadzone na zimę.

Czasem spotkać można także informacje na zielarskich forach, że korzeń mniszka lekarskiego można zbierać wiosną. Jednak należy pamiętać, że powinna to być bardzo wczesna wiosna, zanim jeszcze roślina zakwitnie.

Korzeń mniszka – przeciwwskazania

Pomimo wielu cennych właściwości, roślina ta nie jest odpowiednia dla wszystkich. Kiedy nie stosować korzenia mniszka lekarskiego? Przeciwwskazaniem są m.in. alergia na roślinę, wrzody żołądka i dwunastnicy czy nadmierne wydzielanie soków żołądkowych.

W przypadku chorób przewlekłych i przyjmowania leków, stosowanie rośliny najlepiej jest skonsultować z lekarzem.

Korzeń mniszka lekarskiego na raka

Coraz więcej mówi się także o pozytywnym wpływie rośliny przy chorobach nowotworowych. Badania w tym kierunku wciąż trwają, jednak już teraz zauważono, że mniszek zmniejsza ilość komórek nowotworowych.

Dlatego też, w przypadku braku przeciwwskazań (po konsultacji z lekarzem), roślina może stanowić uzupełnienie podstawowej terapii.

2.2. Kwiat mniszka lekarskiego

Działanie prozdrowotne wykazują także kwiaty mniszka lekarskiego. Kwiaty mają bardzo dobry wpływ na wątrobę. Ponadto usprawniają także proces przemiany materii.

Uważa się, że najlepszą porą na zbiory kwiatów mniszka jest maj. Wówczas nie mają one goryczkowego smaku, ponieważ są w pełni dojrzałe.

Kwiaty najlepiej jest zbierać w słoneczne dni, po ustąpieniu rosy. Ważne, by wybierać miejsca położone z dala od często uczęszczanych tras i dróg. Dobrze jest także omijać pola uprawne, gdzie stosuje się nawozy chemiczne.

2.3. Liście mniszka lekarskiego

Liść mniszka lekarskiego działa odtruwająco oraz moczopędnie. Ekstrakty z liści pomocne są także przy redukowaniu zawartości płynów w organizmie, usuwają bowiem zatrzymaną wodę. Ponadto kompleksowo wzmacniają organizm.

Eleuterokok kolczasty – właściwości, działanie, jak stosować?
Eleuterokok kolczasty – właściwości, działanie, jak stosować?

Eleuterokok kolczasty to roślina, która od wieków stosowana była w medycynie naturalnej. Dawniej wykorzystywano

przeczytaj artykuł

3. Jak jeszcze wykorzystać mniszek lekarski?

Zioło to można wykorzystywać w bardzo różnorodny sposób:

  • Dodatek do sałatek i dań – kwiaty mniszka lekarskiego (zarówno świeże, jak i suszone) mogą być dodatkiem do rozmaitych sałatek. Suszone kwiaty można dodawać do farszów i sosów. Jak suszyć kwiat mniszka lekarskiego? Suszenie powinno odbywać w przewiewnym i zacienionym pokoju. Kwiaty najlepiej umieścić na tacy lub w przewiewnym woreczku.
  • Napar z mniszka lekarskiego – ma on działanie żółciotwórcze, przeciwzapalne i moczopędne. Można przygotować go zarówno ze świeżego, jak i suszonego ziela, np. ze sproszkowanego korzenia mniszka lekarskiego.
  • Syrop z mniszka – opinie na temat naturalnego syropu z tego ziela są bardzo pozytywne. Jest on pomocny w przypadku bólu gardła, kaszlu i różnego rodzaju infekcjach.
  • Herbata z mniszka lekarskiego – na co pomaga herbatka z tego ziela? Napój ten wzmacnia i leczy, wspomaga zachowanie fizjologicznej równowagi w żołądku. Herbata z liści mniszka lekarskiego ma podobny aromat i smak do kawy.
  • Przetwory z mniszka lekarskiego – przepisy na przetwory z tej rośliny są bardzo różnorodne. Z ziela można przygotować np. miodek, czy marynowane pąki.
  • Nalewka lub likier – z mniszka lekarskiego można przygotować także rozmaite alkoholowe mikstury lecznicze.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze